Fizyka - odkryj nieznane
Gimnazjum w Lewinie Brzeskim kontynuuje udział w projekcie Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet III: „Wysoka jakość systemu oświaty” pt.: „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”.
W marcu 2009r. 29 uczniów Gimnazjum w Lewinie Brzeskim pod opieką nauczycielek fizyki Agnieszki Adamskiej i Agnieszki Łabiak przystąpiło do realizacji I edycji projektu: „ Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką” współfinansowanego z EFS. Projekt jest realizowany na obszarze całej Polski w ośmiu regionach do 28 lutego 2010r.
Dwa kroki do sukcesu:
• Pierwszy krok:
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie na doświadczenie fizyczne zorganizowanym w ramach realizowanego projektu. Konkurs polegał na zaproponowaniu ciekawego doświadczenia fizycznego, wykonaniu go i interpretacji otrzymanych wyników. W finale znalazły się dwie zwycięskie drużyny - 4 uczniów naszego Gimnazjum: Katarzyna Mościcka (kl. 3C), Aleksander Kosmala (kl. 3C), Bartosz Szczepucha (kl. 3B) i Patryk Wołowiec (kl. 3B). Zostali oni zakwalifikowani na trzydniowe warsztaty ZZZ „Zobacz – Zbadaj – Zrozum”, które odbyły się w dniach 16-18 października 2009 r. w Wiśle. W ich trakcie uczniowie przeprowadzali doświadczenia fizyczne, formułowali problemy, wyjaśniali obserwowane zjawiska oraz wymieniali się spostrzeżeniami. A dla przyjemności poznawali okolice Wisły.
• Drugi krok:
W ogólnopolskim konkursie i walce o nagrodę główną wzięło udział 1254 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - uczestników projektu z fizyki "Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką".
Uczennica Gimnazjum Katarzyna Mościcka z kl. III c, opiekun mgr Agnieszka Adamska została jedną z 42 laureatów ogólnopolskiego konkursu, którego nagrodą główną były tygodniowe warsztaty w ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą (Szwajcaria). Odbyły się one w pierwszej połowie lutego (w czasie ferii zimowych). Program warsztatów był bardzo bogaty: zwiedzanie Zurychu, Genewy, Chamonix, Annecy, Lozanny. Najważniejszym ze zwiedzanych obiektów był CERN największe na świecie Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych, ponadto bardzo ważnym wydarzeniem był obiad z fizykami i inżynierami z całego świata, spośród których niejeden jest Noblistą.
Do II edycji zgłosiło się 19 uczniów z klasy 1B i 1D. Opiekunem tej grupy jest mgr Agnieszka Adamska. Zajęcia rozpoczęliśmy 15 lutego 2010. Mamy nadzieję na podobne sukcesy.
Agnieszka Adamska
CERN
Warsztaty ZZZ w Wiśle