Burmistrz Lewina Brzeskiego zaprasza do korzystania z bezpłatnego mobilnego systemu powiadamiania i ostrzegania SISMS. Zarejestruj się już dziś na stronie: https://www.sisms.pl/rejestracja/nadawca/00129225/Gmina-Lewin-Brzeski

×
Wyszukaj w serwisie
×

Wyspy i półwyspy Europy „zaliczone”!

Projekty „Europa pełna baśni" oraz „Świat pełen baśni" trwają. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej w Lewinie Brzeskim odwiedzili w ostatnich miesiącach Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną, aby m.in. poznać baśnie rodem ze Szwecji oraz z Wielkiej Brytanii.

Uczniowie na czas poznawania charakterystycznych dla Szwecji miejsc, osób i zwyczajów przeistoczyli się w Wikingów - mieszkańców dawnej Skandynawii, którzy byli wspaniałymi wojownikami i żeglarzami. Stąd motywem przewodnim spotkania była gra w statki. Celne strzały młodych żeglarzy nagradzane były kolejną dawką wiedzy o Szwecji połączoną z zabawą. W ten sposób uczniowie między innymi dowiedzieli się, na czym polega noc i dzień polarny, uzupełnili portret Pippi o piegi i warkocze, poznali osiągnięcia Andersa Celsiusa oraz wysłuchali szwedzkiej baśni „Zaczarowany kociołek".

Osoby odwiedzające Anglię powinny koniecznie zobaczyć Londyn, który, jak się przekonali uczniowie podczas brytyjskiego spotkania, kryje w sobie liczne atrakcje. Dzieci, przemierzając miejski labirynt, zatrzymywały się przy londyńskich zabytkach poznając ich historię i przeznaczenie. Jednym z ważniejszych przystanków była British Library - jedna z większych bibliotek świata. Uczestnicy spotkania wirtualnie przenieśli się do działu z dziecięcą literaturą brytyjską i na podstawie stworzonych przez siebie portretów odkrywali tożsamość najpopularniejszych bohaterów z angielskich książek dla dzieci. Nowo poznaną postacią był Dick Whittington i jego kot – bohater angielskiej baśni, który z ubogiego mieszkańca wsi stał się zamożnym burmistrzem Londynu.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl