×
Wyszukaj w serwisie
×

Wakacyjne zajęcia sportowe w Przeczy

Wakacje już prawie za nami. Niektórzy czas ten spędzili nad morzem, inni w górach czy nad jeziorem. Jednak całkiem spora grupa dzieci pozostała w domach i to z myślą o nich Sołtys Przeczy Pani Monika Kasiuba zorganizowała cykl zajęć sportowych na świeżym powietrzu.

W pierwszej połowie sierpnia odbyła się gra terenowa – podchody, często wykorzystywana jako urozmaicenie obozów i kolonii, skierowana do różnych grup wiekowych. Żadne z dzieci nie znało tej gry, jednak szybko przyswoiły zasady i dobrze się do niej przygotowały. W najprostszej postaci, podchody polegają na ściganiu jednej grupy osób przez drugą i wykonywaniu po drodze różnych zadań, które muszą zostać udokumentowane. Liczebność obu grup nie ma znaczenia, ale w każdej z nich powinno być co najmniej po dwie osoby. Zabawa daje najwięcej radości, jeśli ma miejsce w terenie, w którym wykonywanie poleceń nie jest utrudnione i łatwo odnajduje się wszystkie wskazówki. Zabawa kończy się, gdy grupa pościgowa dogoni uciekających lub gdy ci dotrą do ustalonego wcześniej punktu, a pościg nie wykona wszystkich zadań.

Gra na tyle zainteresowała dzieci i młodzież, że w kolejnym tygodniu zapadła decyzja o zorganizowaniu drugiej tury. Podchody wymagają od jej uczestników niemałej dawki kreatywności i trzeba przyznać, że w tej materii dzieci nie zawodzą. Wymyślone zadania obejmowały m.in.: wykonanie tańca szaleńca, chodzenie jak kura, budowa szałasu dla elfów, ułożenie piosenki o Przeczy, odegranie roli gwiazdy filmowej, zrobienie przysiadów czy grę w klasy. Podsumowaniem podchodów było zorganizowanie ogniska i wspominanie minionej gry. 

Zabawa w podchody nie kończyła zajęć wakacyjnych. W kolejnych dniach zorganizowany został bowiem turniej piłki nożnej, w którym udział brały dzieci i młodzież nie tylko z Przeczy, ale także sąsiednich miejscowości. W tym miejscu podziękowania za nieocenioną pomoc należą się Radnemu Powiatowemu  Panu Adamowi Dziaskowi. W turnieju uczestniczyły 3 drużyny, każda złożona z 6 osób. Piłkarze dali z siebie wszystko, a każdy sportowiec otrzymał słodki upominek.

Dzieci i młodzież z terenu Gminy Lewin Brzeski udowadniają, że wakacje bez wyjazdów, w dobie trwającej pandemii, również mogą przynieść ogromną radość.