×
Wyszukaj w serwisie
×

DZIEŃ DRZEWA w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie dołączyli do międzynarodowej akcji sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce, od początku XXI w., Dzień Drzewa obchodzony jest 10 października.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska i miłośnik przyrody. W 1872 r. zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia każdy z nich posadził drzewo. „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość” - tak argumentował swój apel.

Idea spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Dlatego też uczniowie PSP w Łosiowie  w ramach akcji, na terenie szkoły posadzili 4 drzewa miododajne: lipę, wiśnię ozdobną oraz klon czerwony i zwyczajny oraz 2 krzaki Budleji Dawida. Wybraliśmy drzewa miododajne, ponieważ stanowią one pokarm dla pszczół i innych owadów zapylających, które pobierają nektar oraz pyłek. Odwiedzając wiele kwiatów, zapylają rośliny, dzięki czemu mogą one owocować, rozmnażać się oraz stanowić pokarm dla ludzi i zwierząt. Dodatkowo nauczyciele przeprowadzili wśród uczniów pogadankę na temat ochrony oraz znaczenia drzew dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Młodzież miała możliwość wziąć udział, w tym niecodziennym wydarzeniu, dzięki współfinansowaniu zakupu drzew przez Burmistrza Lewina Brzeskiego, ze środków przeznaczonych na  ochronę przyrody oraz bioróżnorodności.   

 

Tekst: Katarzyna Świderska

Zdjęcia: Teresa Rączka

 

Sadzenie drzew przez uczniów PSP w Łosiowie w ramach Dnia Drzewa

IMG-20201014-WA0020.jpeg

IMG-20201014-WA0026.jpeg