×
Wyszukaj w serwisie
×

Akcja MEN: Szkoła pamięta

unnamed.jpeg

W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, w naszej szkole podjęto wiele działań nawiązujących do tych świąt. Wzięliśmy więc udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Co roku w ostatnie październikowe dni uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzali miejscowy cmentarz, porządkowali opuszczone groby z opadłych liści, zapalali na nich znicze zgromadzone podczas organizowanych w szkole zbiórek. Tego roku niestety nie było to możliwe, więc działania były prowadzone trochę inaczej.

Zarówno na lekcjach stacjonarnych w klasach młodszych, jak i na godzinach wychowawczych i lekcjach historii prowadzonych online w klasach starszych -  przywoływaliśmy w pamięci tych, którzy odeszli. Tych, którzy zapisali się na kartach naszej lokalnej historii - żołnierzy Wojska Polskiego  spoczywających na naszym cmentarzu: szeregowego Jana Żurka, porucznika Romana Nowakowskiego i porucznika Alberta Siedleckiego. Mikołaja Jelonka, żołnierza II wojny światowej spoczywającego na cmentarzu w Kantorowicach oraz żołnierzy i działaczy Podziemia Niepodległościowego: podpułkownika Alojzego Józekowskiego i porucznika Kazimierza Nieplę.  

Wspomnienia dotyczyły również bliskich zmarłych z naszych rodzin, wśród których byli wspaniali ludzie. Dzieci ciepło wspominały nieżyjących już bliskich, opowiadały historie z nimi związane. Wykonywały prace plastyczno - techniczne nawiązujące do tradycji ozdabiania grobów i zapalania zniczy.

Na stronie szkoły umieszczona została prezentacja, w której przypomnieliśmy sylwetki nauczycieli i pracowników szkoły, których nie ma już wśród nas, a których często wspominamy jako wielkie autorytety dla kilku nawet pokoleń. Niejednemu zakręciła się łezka w oku. Prezentacja skłoniła wielu do zadumy i refleksji nad przemijaniem, zwłaszcza w tym szczególnym dla wszystkich czasie.

 

                                                                                                                                                             J.T.,U.K.