×
Wyszukaj w serwisie
×

„CZŁOWIEK SZLACHETNY WYMAGA NAJPIERW OD SIEBIE”

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Akcja, związana z „Weekendem cudów”, w czasie którego wolontariusze z całej Polski dostarczają paczki najbardziej potrzebującym odbywa się od 2001 roku.

Pomimo obostrzeń, związanych z Covid-19, w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie oraz Urzędzie Miejskim w Lewinie Brzeskim nie zabrakło szlachetnych ludzi, dzięki którym w tym roku mogliśmy pomóc starszej, samotnej osobie.

Pani Pola przez wiele lat pracowała na kolei. Przeżyła szczęśliwe lata małżeństwa z mężem, który zmarł parę lat temu. Od tego czasu Seniorka żyje w coraz większym osamotnieniu. Żyje w jednym pokoju, który służy jej także za kuchnię i łazienkę. Z racji wieku jej organizm odmawia posłuszeństwa. Zmaga się z wieloma problemami chorobowymi.

Pani Pola ma świetną pamięć: doskonale pamięta historie z dzieciństwa, które spędziła na wschodnich ziemiach polskich. Wsparcie i wiedzę dawała jej mama (m. in. nauczyła ją pisać po polsku). Dzięki temu do dziś wysyła listy do rodziny i znajomych. Gdy została sama, po śmierci ukochanego męża, przybłąkał się do niej piesek, który skradł jej serce. Jest on jedynym towarzyszem, który daje jej radość na co dzień. To dla niego codziennie rano wstaje z łóżka.

W tym roku trzema kluczowymi potrzebami Seniorki było otrzymanie artykułów spożywczych,  środków czystości i opału. Dzięki dobroci serc uczniowskiej i rodzicielskiej społeczności szkolnej, nauczycieli i pracowników administracji naszej szkoły, a także włączającym się chętnie w akcje niesienia pomocy pracownikom Urzędu Miejskiego Lewina Brzeskiego na czele z Burmistrzem Lewina Brzeskiego Arturem Kotarą, mogliśmy spełnić wszystkie potrzeby pani Poli.

W piątek 12.12.2020 r. z radością dostarczyłyśmy paczki do magazynu w Namysłowie i zakupiłyśmy prawie 70 worków węgla. Łączna wartość pomocy to prawie 3000 złotych. Wolontariusz odpowiedzialny za rodzinę, zapewnił nas, że węgiel trafił już do pani Poli, a główna zainteresowana, była niezmiernie wzruszona pomocą, jaką otrzymała i przekazała podziękowania dla wszystkich Darczyńców.

My także wszystkim dziękujemy za każdy, największy i najmniejszy objaw szlachetności Waszych serc, za każdy kilogram kaszy, mąki, ryżu, który staje się toną miłości, za każdą pomoc finansową, która staje się bezcenną lekcją poświęcenia.

Po raz kolejny daliśmy dowód na to, że w niesieniu dobra, nadziei, wiary w drugiego człowieka, nie przeszkodzi nam nic!

Anna Nowacka, Katarzyna Świderska

Dyrektor szkoły podstawowej w Łosiowie w towarzystwie dzieci i koordynatora akcji tuż przed przekazaniem paczek IMG_20201211_103145.jpeg
Dyplom dla szkoły podstawowej w Łosiowie za udział w akcji "Szlachetna Paczka"dyplom.jpeg