×
Wyszukaj w serwisie
×

PSP w Skorogoszczy "Szkołą uczącą myślenia krytycznego"

W roku szkolnym 2020/21 szkoła podstawowa w Skorogoszczy rozpoczyna przygodę z myśleniem krytycznym, które ma przygotować uczniów do świadomego i odpowiedzialnego życia w dorosłym świecie, w świecie globalnym, w świecie Internetu, w świecie informacji, które wymagają umiejętności myślenia krytycznego.

Co kryje się za pojęciem „myślenie krytyczne”? Nie ma ono nic wspólnego z krytykowaniem. Na umiejętność myślenia krytycznego składa się 10 postaw, o których uczniowie będą się uczyć na poszczególnych zajęciach. Te postawy to:

  1. Kwestionowanie oczywistości i własnych założeń.
  2. Myślenie o konsekwencjach.
  3. Myślenie o myśleniu.
  4. Odróżnianie faktów od opinii.
  5. Umiejętność przekazywania informacji.
  6. Umiejętność tworzenia hipotez, analizowania, oceniania.
  7. Rozpoznawanie swoich i innych osób emocji (potrzeb).
  8. Rozwiązywanie problemów.
  9. Sprawdzanie faktów.
  10. Umiejętność tworzenia logicznych powiązań.

W realizacji celu nauczyciele wspierają się odpowiednimi narzędziami (rutynami), które znajdują zastosowanie na zajęciach. Niektórzy z nich stosują te narzędzia już od września, niektórzy zaczynają dopiero tę przygodę. Jedno jest pewne, dzieci polubiły taki model nauki, wszyscy są zaangażowani, każdy pracuje na miarę swoich możliwości i ma szansę aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Przed szkołą wielkie wyzwanie, ale jak podkreślają nauczyciele nie będzie to czas stracony, przede wszystkim dla uczniów.