×
Wyszukaj w serwisie
×

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia 2021r.

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację dwóch rozporządzeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa.

Pierwsze rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy przedłużenia obostrzeń na terenie całego kraju do niedzieli 18 kwietnia. W nowelizacji wprowadzono kilka zmian:

1. do grupy zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa dodano osoby zatrudnione w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego.

2. baseny, aquaparki, siłowni, kluby i centrów fitness będą otwarte dla sportowców - członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych. Sprecyzowano również, w jakich przypadkach można organizować zawody.

Nadal, do 18 kwietnia, obowiązują dotychczasowe ograniczenia w funkcjonowaniu wielu branż. Nie mogą działać wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostaną zamknięte.

W miejscach kultu religijnego obowiązywać nadal będzie limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Hotele pozostają w większości przypadków zamknięte (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także obiekty dla np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Wciąż będą zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

PDFRozporządzenie RM z dn. 8 kwietnia 2021r. zmieniające rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.pdf

Drugi dokument to rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z którym opieka i zajęcia edukacyjne w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów są zawieszone do 18 kwietnia 2021r. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych. Również uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczyć się będą w dalszym ciągu zdalnie.

PDFRozporządzenie MRiPS z dn. 8 kwietnia 2021r. zmieniające rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.pdf

Jednocześnie do 25 kwietnia br. przedłużony zostaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany na dotychczasowych zasadach.

Nowelizacje rozporządzeń wchodzą w życie w dniu dzisiejszym, tj. 9 kwietnia 2021r.