×
Wyszukaj w serwisie
×

Osoby z niepełnosprawnościami będę mogły zaszczepić się priorytetowo

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.

Cztery rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami:

  1. Pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Wystarczy, że zgłoszą się do placówki. Nie będę musiały dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Ich opiekunowie także będą uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Nie potrzebne są żadne specjalne dokumenty, wystarczy podpisanie oświadczenia na miejscu.

Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

  1. Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności

Dostępne będą również szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami, m.in. w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej czy Środowiskowych Domach Samopomocy. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia – tak jak niedawno Domy Pomocy Społecznej. W tym przypadku także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i pracownicy tych placówek będą mogli przyjąć szczepionkę.

  1. Mobilne jednostki szczepień (MJS)

To kolejne rozwiązanie ułatwiające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Indywidualni ratownicy medyczny, pielęgniarki czy położne, którzy będą uprawnieni do wykonywania szczepień, będą mogli umówić się z pacjentem w sposób elastyczny. Mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi firmy Johnson&Johnson. Uruchomienie tego kanału zapewni szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność.

  1. Listy pacjentów niezaszczepionych przekazane do POZ

POZ będą informowały o możliwości przyjęcia szczepionki, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Z Centrum e-Zdrowie zostaną dostarczone do każdego POZ listy pacjentów, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni.

Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie