×
Wyszukaj w serwisie
×

Miesiąc Bibliotek za nami

Biblioteka pod Ratuszem, tradycyjna plenerowa impreza Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, po raz drugi musiała się odbyć jako Biblioteka pod Linkiem. Ale nie tylko to odróżniało tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek od poprzednich. Niczym w powieści fantastyczno-naukowej tydzień świętowania rozciągnął się do jednego miesiąca, co zostało zawarte w haśle przewodnim Biblioteki pod Ratuszem 2021 - „Tydzień Bibliotek trwa cały maj”.

Biblioteka pod Ratuszem zawsze odbywała się w Lewinie Brzeskim i mogła przez to kojarzyć się wyłącznie z Biblioteką Centralną, mimo że w organizację imprezy były zaangażowane wszystkie Biblioteki w gminie. W tym roku swoje pięć minut otrzymała każda z czterech Filii Bibliotecznych i w wybranych dniach maja uwaga osób obserwujących biblioteczne strony internetowe mogła być skierowana właśnie na nie.

Miesiąc Bibliotek rozpoczął się w dniu 6 maja tradycyjnie, czyli wystąpieniem Burmistrza Lewina Brzeskiego, Pana Artura Kotary, który przed kamerą odczytał wierszyk dla dzieci o magii czytania bajek.

Link do wystąpienia Pana Artura Kotary: https://youtu.be/NgywcVQRxUg

10 maja udostępniony został materiał „Czytaj, bo…”, w którym wzięli udział bibliotekarze z Lewina Brzeskiego, Skorogoszczy, Łosiowa, Przeczy i Strzelnik. Pracownicy Bibliotek w krótkich sekwencjach wymieniali argumenty przemawiające za regularnym czytaniem książek zarówno sobie, jak i dziecku.

Link do filmu „Czytaj, bo…”: https://youtu.be/u7tweOi4eEw

Dwa dni później na bibliotecznych linkach został udostępniony film z udziałem Pana Waldemara Włodka, Przewodniczącego Rady Miejskiej, którego wizyta w dniu nagrania materiału była szczególnie miła dla bibliotekarzy. Przedstawiciel władz miasta przybył do Biblioteki z bukietem kwiatów, który był pięknym dodatkiem do życzeń i podziękowań utrwalonych w materiale wraz z interpretacją wiersza „Biblioteka”.

Link do wystąpienia Pana Waldemara Włodka: https://youtu.be/xzqwgU3OmxQ

Film wyemitowany w dniu 14 maja zapoczątkował serię prezentacji Bibliotek w gminie Lewin Brzeski. Pierwszą Biblioteką, po której klikający w biblioteczne linki mogli wirtualnie pospacerować była Biblioteka w Lewinie Brzeskim. Na spacer ten po odnowionych pomieszczeniach Biblioteki wszystkich zainteresowanych zabrała Pani Iwona, pracownik Oddziału dla Dorosłych. Te nietypowe odwiedziny w Bibliotece Centralnej były doskonałą okazją nie tylko do tego, by zobaczyć, jakie zaszły zmiany, ale również do tego, aby dowiedzieć się, jak dojść do Biblioteki, jak poruszać się między regałami z książkami dla dorosłych i dla dzieci oraz jakie usługi, oprócz wypożyczania książek, świadczy Biblioteka.

Link do prezentacji Biblioteki w Lewinie Brzeskim: https://youtu.be/uZX05FB1-fg

Kolejną prezentowaną jednostką była Filia w Skorogoszczy, która po przeniesieniu w 2020 roku do budynku Szkoły Podstawowej wprowadziła udogodnienia dla swoich czytelników. W filmie, wyemitowanym 17 maja, po nowym bibliotecznym pomieszczeniu z wydzielonymi strefami do pracy, zabawy i odpoczynku oprowadzała Pani Ewa – pracownik Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy.

Link do prezentacji Biblioteki w Skorogoszczy: https://youtu.be/XOJ38C6x5Jo

Prezentację pod tytułem „Biblioteka z pasją” przygotowała z kolei Pani Ludwika, bibliotekarka z Łosiowa. Z filmów dostępnych dla wszystkich od dnia 19 maja, można było dowiedzieć się, jak wiele pozabibliotecznych działań organizowała Filia Biblioteczna w Łosiowie dla miłośników książek, dla dzieci w czasie wolnym od nauki oraz dla lokalnej społeczności spragnionej wrażeń intelektualnych i kulturalnych.

Link do prezentacji Biblioteki w Łosiowie cz. 1.: https://youtu.be/ktTk1tl3xdY

Link do prezentacji Biblioteki w Łosiowie cz. 2.: https://youtu.be/sM1-zL9Mm5M

W przerwie między prezentacjami Bibliotek do Oddziału dla Dzieci w Lewinie Brzeskim przybył mały chłopczyk o imieniu Michał, który w dniu 21 maja wziął udział w głośnym czytaniu w Bibliotece i wysłuchał historyjki o małpce, która, podobnie jak on, odwiedziła bibliotekę. Tyle że po wizycie zwierzątka bibliotekarze mieli o wiele więcej sprzątania.

Link do głośnego czytania opowiadania dla dzieci: https://youtu.be/77fX3G0Tq8w

W dniu 24 maja na bibliotecznych stronach możliwa była wirtualna wizyta w Filii Bibliotecznej w Strzelnikach. W materiale filmowym u boku Pani Marty – bibliotekarki ze Strzelnik - wzięli również udział młodzi mieszkańcy Strzelnik, którzy pokazywali, jak dotrzeć do budynku Biblioteki oraz podpowiadali, co ciekawego można w Bibliotece robić.

Link do prezentacji Biblioteki w Strzelnikach: https://youtu.be/UywO0M9SJG8

Dwa dni później serię prezentacji Bibliotek z gminy Lewin Brzeski zamknęła nagrana w Filii Bibliotecznej w Przeczy rozmowa między Bibliotekarką a Panią Sołtys, które opowiedziały o swojej długoletniej współpracy, czym udowodniły, że nie potrzeba wielkich zasobów, a jedynie chęci i zaangażowanie, żeby w niepozornej bibliotece podejmować działania, o których z nutką sentymentu i poczuciem dumy można później wspominać.

Link do prezentacji Biblioteki w Przeczy: https://youtu.be/xNN_FqOmqo8

28 maja wyemitowane zostało nagranie z wizyty w Bibliotece w Lewinie Brzeskim Pana Roberta Laszuka, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, który złożył na ręce bibliotekarek piękne podziękowania. Zachęcał też do odwiedzania Biblioteki oraz odczytał utwory poetyckie o bibliotece, bibliotekarzach i czytaniu.

Link do wystąpienia Pana Roberta Laszuka: https://youtu.be/p1Y8Q__NiXE

W ostatnim dniu maja na obserwatorów stron internetowych Biblioteki czekała niespodzianka – skecz komediowy, w którym bibliotekarze grali role… bibliotekarzy. Przez krótki moment w Bibliotece w Lewinie Brzeskim czytelników obsługiwała bibliotekarka rockowa, bibliotekarka-sierotka i bibliotekarka-laska, które miały nie lada wyzwanie, bo musiały poradzić sobie z naprawdę wymagającymi czytelnikami.

Link do skeczu komediowego o bibliotekarzach: https://youtu.be/v-84PVsaERo

Bibliotekarze z gminy Lewin Brzeski serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy zechcieli uczestniczyć w świętowaniu Miesiąca Bibliotek i oglądali przygotowane z tej okazji materiały oraz brali udział w konkursach.

Dziękujemy także wszystkim osobom, które obok bibliotekarzy uczestniczyły w procesie nagrywania materiałów filmowych o poszczególnych Bibliotekach: Panu Sołtysowi i dzieciom ze Strzelnik oraz Pani Sołtys z Przeczy.

Składamy również serdeczne podziękowania przedstawicielom władz miasta:

Panu Arturowi Kotarze, Burmistrzowi Lewina Brzeskiego,

Panu Waldemarowi Włodkowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej,

Panu Robertowi Laszukowi, Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej,

za aktywne uczestnictwo w Miesiącu Bibliotek, życzenia, podziękowania i odczytane wiersze promujące biblioteki i czytanie dla dzieci i dorosłych.