×
Wyszukaj w serwisie
×

Opublikowano rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny po powrocie spoza Schengen

Rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny dla osób powracających z państw spoza Strefy Schengen opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nowym rozporządzeniem od czwartku osoby, które przybyły do Polski, a swoją podróż rozpoczęły z państwa nienależącego do Strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, 10-dniową kwarantannę będą mogły skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni od przekroczenia granicy.

Dotychczas takie restrykcje obowiązywały podróżujących z Brazylii, Indii, Republiki Południowej Afryki lub - od środy - Wielkiej Brytanii. Podróżujący natomiast z pozostałych państw spoza Schengen mogli dotąd szybciej skracać swoją kwarantannę - po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w czasie 48 godzin od przekroczenia granicy RP, np. jeszcze na lotnisku.

Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu. Zwolni z niej za to m.in. pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej.

Tekst rozporządzenia dostępny pod linkiem: PDFRozporządzenie RM zmieniające rozporządzenie ws. ustanowienia okreslonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.pdf (208,11KB)