×
Wyszukaj w serwisie
×

Koło Gospodyń Wiejskich walczyło o nagrodę Prezydentowej RP w Otrębusach

W dniach 19-20 czerwca 2021 odbył się finał konkursu Kół Gospodyń Wiejskich ogłoszony i zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP a zainicjowany przez Panią Agatę Kornhauser - Dudę i został objęty jej honorowym patronatem.

Przewodnim tematem konkursu były regionalne zwyczaje oraz obrzędy ślubne i weselne, natomiast głównym celem było zaprezentowanie wielopłaszczyznowej działalności w obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym członkiń Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.

Do Otrębus, siedziby zespołu Państwowego Zespołu Mazowsza zjechało się szesnaście najlepszych Kół Gospodyń z całej Polski, wyłonionych podczas konkursów wojewódzkich.

Koło Gospodyń Wiejskich z Chróściny miało zaszczyt i przyjemność reprezentować i promować nasze województwo. Czas wyjazdu poprzedzony był wielogodzinnymi przygotowaniami, aranżacją i dekoracją stołu weselnego oraz jego nakrycia. Przygotowaniem i skompletowaniem odpowiednich strojów z powojennego  okresu, ułożeniem odpowiedniego menu. Stół należało zaopatrzyć w przednie jadło, słodkie desery i równie wyśmienite napitki. Jako, że reprezentowałyśmy cały region opolski, różnorodny pod względem kulturowym, zrodził się pomysł na wesele śląsko-kresowe. Pani młoda była Ślązaczką, a pan młody Kresowiakiem, repatriantem z okolic Lwowa. Na naszym stole znalazła się zupa rakowa, gołąbki ziemniaczane z sosem borowikowym, śląskie niebo, szołot śląski, tort z kremem na wiejskich jajach i maśle, drożdżowe serniki i baby, szpajza śląska i ciasteczka, bochen wiejskiego chleba, smalec i ogórki, a także wyśmienite, świeżo uwędzone szynki, kiełbasy, boczki i równie mocne nalewki. Przy tak pięknie nakrytym stole zasiedliśmy wszyscy o godzinie 10:30, kiedy to komisja konkursowa rozpoczęła swoja pracę a Prezydentowa obserwowała zmagania uczestników.  

Kolejnym elementem poddanym ocenie jury była przygotowana inscenizacja  zwyczaju charakterystycznego dla danego regionu. Nasze Koło przedstawiło śląski zwyczaj wykupin, nadal żywy i kultywowany na Opolszczyźnie. Scenariusz i teksty autorskie przygotował Pan Seweryn Kleparski, nauczyciel z Lewina Brzeskiego.  W przerwie konkursu odbyły się warsztaty taneczne z tancerzami zespołu Mazowsza. Poznałyśmy kroki Polki, która była przygotowaniem do wieczornej części pobytu w Otrębusach. Czekając na wyniki konkursu, spontanicznie, jak to na weselu, rozpoczęła się prawdziwa zabawa, śpiewy, tańce przy muzyce akordeonistów i bębniarzy i fantastycznych przyśpiewkach ludowych ze wszystkich regionów Polski. Moment rozstrzygnięcia konkursu przerwał hulanki. Przewodnicząca komisji konkursowej dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta, odczytała werdykt jury. Do ścisłego finału weszły: Koło Gospodyń Wiejskich w Kłopocie z woj. kujawsko-pomorskiego, Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach z woj. podlaskiego i Koło Gospodyń Wiejskich w Występach z woj. świętokrzyskiego. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe: 5 tys. zł za pierwsze miejsce, 3 tys. zł za drugie oraz 2 tys. zł za trzecie. Kolejność miejsc na podium poznamy dopiero podczas dożynek prezydenckich. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy. Po ogłoszeniu wyników odbył się koncert zespołu Mazowsze.

Wszyscy tam czuliśmy się zwycięzcami, a poziom przygotowań był bardzo wyrównany. Komisja konkursowa podkreśliła, że jest mile zaskoczona tak wysokim poziomem przygotowania poszczególnych kół. Dla nas to również był prawdziwy zaszczyt znaleźć się w tak znakomitym gronie ludzi, pasjonatów swoich regionów i prawdziwych społeczników, a także ludzi polityki, telewizji, znawców historii i etnografów. Dziękujemy wszystkim członkiniom i członkom Koła oraz naszym sympatykom za wielkie zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz naszego Koła. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana dyrektora Jarosława Gałęzy i pracowników Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach za wypożyczenie strojów śląskich. Dyrektorowi Piotrowi Szafrańskiemu za udostępnienie oryginalnej sukni ślubnej panny młodej za pośrednictwem Domu Kultury w Popielowie, naszemu panu Burmistrzowi Arturowi Kotarze za zapewnienie transportu na konkurs. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Renata Zazula

JPEGStanowiska konkursowe dla poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich.jpegStanowiska konkursowe dla poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich

JPEGStół weselny i Para Młoda.jpegStół weselny i Para Młoda

JPEGPraca komisji konkursowej.jpegPraca komisji konkursowej

JPEGCzłonkowie KGW w Chróścinie w towarzystwie pani Prezydentowej RP.jpegCzłonkowie KGW w Chróścinie w towarzystwie Pani Prezydentowej RP

JPEGDyplom dla KGW w Chróścinie za udział w konkursie.jpegDyplom dla KGW w Chróścinie za udział w konkursie