Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Od soboty 26 czerwca mniej obostrzeń

Od soboty 26 czerwca br. wprowadzono nowe zasady, które obowiązują do końca wakacji.

Luzowanie obostrzeń wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od soboty, 26 czerwca, do 31 sierpnia, hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50% obłożenia do 75%. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów - maks. 75% obłożenia. Do piątku było to do 50%. Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Więcej osób może też przebywać w sklepach budowlanych, meblowych, galeriach handlowych - 1 osoba na 10 m2. Dotychczas było 1 osoba na 15 m2. Obiekty te nadal muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Poluzowane są także limity dla uczestników targów, kongresów, konferencji. W pomieszczeniu, w którym jest realizowana tego rodzaju działalność, może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni pomieszczenia. Dotychczas limit ten wynosił 1 osobę na 15 m2.

Więcej ludzi może też przebywać na siłowni i w klubie fitness oraz w obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe - 1 osoba na 10 m2, a także w kasynach - 1 osoba na 10 m2 powierzchni miejsca prowadzenia działalności. Obsługa oraz klienci muszą jednak zakrywać usta i nos.

Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty działalność mogą wznowić kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Bawić się w nich jednak może maksymalnie 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Więcej osób może także podróżować środkami transportu zbiorowego – maks. 100% obłożenia. Dotychczas środkami transportu publicznego można było przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 75% obłożenia. Pasażerów nadal zobowiązani są do zakrywania maseczką ust i nosa.

Zasłanianie ust i nosa maseczką nadal obowiązuje w autobusie, tramwaju i pociągu, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie.

Od soboty w imprezach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Udostępnia się publiczności do 50% pojemności trybun, co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc obowiązuje zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Limit podwyższono z 25% pojemności trybun.

Od 26 czerwca więcej osób będzie mogło również korzystać z basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych. W tym przypadku limit podwyższono do połowy obłożenia danego obiektu i do 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.