×
Wyszukaj w serwisie
×

Pomóż zwierzętom przetrwać upały

Upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi, równie ciężko znoszą je zwierzęta. My, ludzie możemy się schłodzić chowając się w zacienionym miejscu czy wziąć butelkę wody do picia, naszym czworonogom musi pomóc przetrwać wysokie temperatury. Przedstawiamy kilka porad jak pomóc zwierzętom przetrwać upały:

  1. Najważniejsze, aby zwierzę miało stały dostęp do wody, najlepiej świeżej i chłodnej.
  2. Należy zapewnić zwierzęciu schronienie w miejscu zacienionym i chłodnym. Jeśli pies ma budę to nie powinna stać w pełnym słońcu, a w miejscy zacienionym, np. pod drzewem. Pamiętajmy, że buda ma być wykonana z odpowiedniego materiału np. drewna, sklejki, płyt pilśniowych itp. Zabronione jest trzymanie psów w budach blaszanych, beczkach, taczkach…taka buda pod wpływem ciepła staje się dla psa piekarnikiem.
  3. Psy, które są trzymane na łańcuchach, powinny mieć obrożę tekstylną lub skórzaną. Rozgrzany metalowy łańcuch, który ma kontakt z ciałem psa może powodować oparzenia skóry. Dobrym pomysłem jest schładzanie psa wilgotnym ręcznikiem. Pamiętajmy również, o tym, że pies nie może przebywać na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a łańcuch nie może być krótszy niż 3 m.
  4.  Jeżeli pies wymaga zakładania kagańca to powinien być taki, który daje mu możliwość swobodnego otwierania pyska, ziajania i pobierania wody. Niedopuszczalnym jest zakładanie kagańca weterynaryjnego, złożonego z kawałka materiału ciasno oplatającego pysk. Jest on używany tylko i wyłącznie na czas badania lekarskiego
  5. Niedopuszczalne jest zostawianie psów w samochodzie. W trakcie upałów wnętrze samochodu zamienia się w piekarnik, gdzie temperatura może dochodzić do 70 C.
  6. Szczególnie należy zadbać o szczenięta, psy w podeszłym wieku, ciężarne suki, psy chore, osłabione oraz psy o krótkich pyszczkach, ponieważ mają one krótkie kanały nosowe i oddychanie utrudnia im ich budowa nosa.
  7. Pomóżmy innym zwierzętom. Niestety nadal wiele psów jest bezdomnych, którym nikt nie zapewni wody ani schronienia przed gorącem. Dlatego tak ważne jest, aby nie być obojętnym na los bezdomnych psów czy wolno żyjących kotów. Zostaw kotom otwarte okno do piwnic, gdzie panuje przyjemny chłód oraz miski z wodą, z których bezdomne zwierzęta będą mogły się napić.