×
Wyszukaj w serwisie
×

Jak segregować odpady styropianowe?

Styropian budowlany

Jeśli zastanawiasz się gdzie wyrzucać resztki styropianu budowlanego, to nie mamy dobrych wieści - nie wolno go umieszczać w żadnym z pojemników do standardowej segregacji odpadów. Odpady budowlane, do których zaliczamy styropian z dociepleń nie stanowią odpadów komunalnych, wobec czego konieczne jest samodzielne zorganizowanie wywozu takiego rodzaju odpadów: znalezienie firmy, która się tym zajmuje i która podstawi pod nasz dom odpowiednio duży pojemnik na odpady. Co ważne, prócz styropianu, można w nim umieścić gruz, skuty tynk, ceramikę, terakotę, okna, drzwi, ale też elementy wyposażenia łazienki (wanna, WC) czy opakowania po farbach, zaprawach itp.

Styropian opakowaniowy

Styropian opakowaniowy to odpad komunalny i w zależności od jego stanu umieszczamy w jednym z pojemników do segregacji odpadów. 

I tak: styropian brudny, czyli ten służący do transportu jedzenia z restauracji lub taki, który trafia do naszego domu w formie tacek, na których układane są warzywa lub wyroby garmażeryjne, to niestety jest on nieprzetwarzany. Oznacza to, że jako odpad powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane (najczęściej czarnego). 

Z kolei tzw. styropian czysty, służący do zabezpieczania przedmiotów do transportu, czyli np. elektroniki, mebli czy innych delikatnych przedmiotów, może zostać przetworzony. Jako tworzywo przetwarzalne, powinien on każdorazowo trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, czyli zwyczajowo żółtego. 

baner-gospodarka-odpadami3.jpeg