×
Wyszukaj w serwisie
×

Niedzielne nagrody dla Chróściny i Różyny

W niedzielę 5 września w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach rozstrzygnięto aż trzy konkursy o zasięgu wojewódzkim, których Organizatorem był Samorząd Województwa Opolskiego. Wręczono nagrody dla laureatów Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych, „Pięknej Wsi Opolskiej” oraz „Naszego kulinarnego dziedzictwa – smaki regionów”.

Konkurencja w każdym z konkursów była duża, ale co najważniejsze, Sołectwo Chrościna na czele z panem Romanem Zazulą - sołtysem wsi, zdobyło I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych, a tym samym będą reprezentować województwo opolskie oraz naszą gminę podczas dożynek prezydenckich w Spale. Korona wypleciona techniką kłosowo-ziarnkową została ręcznie wykonana przez mieszkanki Chróściny, w tym członkinie Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich. Jak podkreślały autorki zwycięskiej korony, to była mozolna praca: "Na początku zaczęłyśmy od zaprojektowania stelaża, który pospawał nasz sołtys. Następnie zrywałyśmy zboże z okolicznych pól, układałyśmy w małe snopki, suszyliśmy je, po czym przez dwa miesiące spotykałyśmy się codziennie od poniedziałku do piątku i tworzyłyśmy tę koronę".

Łącznie w konkursie koron wzięło udział 30 koron, z czego aż 26 w kategorii kłosowo-ziarnkowej.

Korona dożynkowa to nie jedyny sukces mieszkańców Chróściny. W konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” wzięło udział 56 produktów, dodatkowo 14 produktów ubiegało się o nominację do konkursu krajowego o nagrodę “Perły”. Przewodnicząca Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich pani Anna Zazula wylicza kategorie, w których gospodynie wzięły udział: "w kategorii produkty zaprezentowałyśmy: leśną żurawinówkę, nalewkę sołtysowej oraz zakwas z buraków (wykonanie: Anna Zazula), akacjówkę (wykonanie: Joanna Rak), swojski schab (wykonanie: Roman i Anna Zazula). Z racji zdobytych wyróżnień w poprzedniej edycji mogłyśmy startować do perły 2021 z produktem: kapusta babci Janci (wykonanie: Iwona Hajt). Z kolei zakwas z buraków w moim wykonaniu zdobył wyróżnienie. Druga kategoria, w której wzięłyśmy udział to potrawa. Razem z Joanną Rak przygotowałyśmy zupę z lebiody i cherlaka (szczupak) z plackami ziemniaczanymi w towarzystwie sosu borowikowego i ogórka kiszonego. W tej kategorii startowało 8 drużyn i tym razem nie udało się zdobyć nagrody".

 

  Zwycięska korona kłosowo-ziarnkowa

 

  Produkty w konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo-smaki regionów"

Ostatni trzeci konkurs, odbywający się w Muzeum Wsi Opolskiej, to "Piękna Wieś Opolska". O tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej walczyło 11 miejscowości, zgłoszonych zostało również 13 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”. Gminę Lewin Brzeski wspaniale reprezentowało sołectwo Różyna. Na ręce pani sołtys Zofii Lisowiec, Marszałek Województwa Opolskiego przekazał symboliczny czek opiewający na kwotę 2000 zł za udział w konkursie.

 

  Wręczenie nagród za udział w konkursie "Piękna Wieś Opolska"

Burmistrz Lewina Brzeskiego składa wielkie gratulacje i ukłony w kierunku sołectw z terenu naszej gminy, które podjęły się trudu uczestnictwa we wszystkich trzech konkursach, każdy inny, każdy wymagający zaangażowania i pracy ze strony mieszkańców. Wspaniałe rezultaty. Duma i szacunek!