×
Wyszukaj w serwisie
×

Jak czytano „Moralność Pani Dulskiej” w Lewinie Brzeskim

Narodowe Czytanie to ogólnopolska czytelnicza inicjatywa, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. W 2021 roku odbyła się już dziesiąta odsłona wspólnego delektowania się najznamienitszymi tekstami polskiej literatury pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z wielką przyjemnością powróciła po rocznej przerwie do przewodzenia Narodowemu Czytaniu w gminie Lewin Brzeski. W tym roku zaproszeni goście i miłośnicy polskiej literatury zgromadzili się na dziedzińcu pałacu w Lewinie Brzeskim tradycyjnie w pierwszą sobotę września, by przez dwie godziny, począwszy od dziesiątej rano, na nowo odkrywać i czerpać przyjemność z czytania „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, bo taką właśnie lekturę wybrano na tegoroczną uroczystość.

„Moralność pani Dulskiej” to dramat, który stał się najbardziej znanym utworem pisarki przede wszystkim dzięki jego silnej wymowie społecznej. Uczestnicy NC w Lewinie Brzeskim docenili książkę także za komizm przedstawionych sytuacji i porażającą aktualność zawartych w niej treści, które przecież po raz pierwszy wybrzmiały na deskach teatru ponad sto lat temu. Wciągająca fabuła sprawiła, że czas spędzony na głośnym czytaniu dramatu z podziałem na role upłynął „aktorom” i słuchaczom niezwykle szybko. W przerwach między aktami można było dodatkowo usłyszeć wiele ciekawych faktów z życia pisarki, aktorki, kochanki, skandalistki…

Oprawę Narodowego Czytania w Lewinie Brzeskim dodatkowo tworzyły: prezentacja multimedialna, której bohaterką była Gabriela Zapolska i jej najbardziej znane cytaty, wystawa przygotowana z okazji jubileuszowego Narodowego Czytania w Polsce oraz warsztaty plastyczne dla dzieci z wykonywania masek teatralnych. Chętne osoby mogły również otrzymać okolicznościową pieczątkę na własnych egzemplarzach książki oraz pamiątkowe zakładki.

Bibliotekarze MiGBP w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękują wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia, za aktywne włączenie się w czytanie utworu i za miło spędzony czas.

Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji i Pracowników Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za udostępnienie miejsca i sprzętu i tym samym umożliwienie realizacji 10 odsłony Narodowego Czytania w wyjątkowym otoczeniu lewińskiego pałacu.

 

  Narodowe Czytanie na dziedzińcu pałacu w Lewinie Brzeskim w wykonaniu zaproszonych gości

Więcej zdjęć na stronie: www.biblioteka-lewinbrzeski.pl