×
Wyszukaj w serwisie
×

Wycieczki ekologiczne integrują

Dnia 10 września 2021 roku uczniowie klasy czwartej Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie wraz z opiekunami wyjechali na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze promujące walory naszej „małej ojczyzny” - Gminy Lewin Brzeski. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z infrastrukturą rekreacyjną, turystyczną, przyrodniczą i sportową własnej gminy, i co za tym idzie, większe wykorzystanie tej bazy podczas bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Ważna też była ponowna integracja klasy po pandemii. Już od samego rana wszystkim dopisywały humory. W autobusie było gwarnie i wesoło.

Spacer ścieżką  przyrodniczą starorzecza Nysy był głównym punktem zajęć dydaktycznych. Uczniowie zostali zapoznani z bioróżnorodnością gatunkową w obrębie Zespołu  przyrodniczo-krajobrazowego „Lewin Brzeski” na czele z gatunkami chronionymi płazów, gadów i ptaków takimi jak Ropucha szara, Jaszczurka zwinka, Czapla siwa i rodzina Łabędzi, które przypłynęły na ich powitanie. Walory roślinności wodno - błotnej Starorzecza Nysy Kłodzkiej z gatunkami chronionymi, takimi jak kotewka orzech wodny, grzybień biały i pospolita trzcina dzieci podziwiały z zaciekawieniem z drewnianej wieży widokowej.

Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się również z bazą turystyczno-rekreacyjną strzeżonego kąpieliska miejskiego i zawodem ratownika oraz odwiedzili boisko Orlik i Skatepark. Poznali zasady korzystania z tych ogólnodostępnych obiektów sportowych. Duże zainteresowanie wzbudził w grupie projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Nysie Kłodzkiej, a szczególnie jaz trójklapowy i kanał ulgi. Tutaj wiele pytań uczestników wycieczki dotyczyło sposobu funkcjonowania tej budowli oraz jej wpływu na środowisko. Na zakończenie uczniowie zostali zapoznani z ciekawymi inicjatywami turystycznymi gminy, tj. spływem kajakowym, rajdem rowerowym, triathlonem, zawodami wędkarskimi. Wielu planuje udział w tych imprezach w najbliżej przyszłości, chętnie spędziliby aktywnie czas wolny tutaj ze swoimi rodzicami. Dopełnieniem strony edukacyjnej wycieczki  były oczywiście atrakcje dla ciała - biwak nad wodą połączony z pieczeniem kiełbasek, lodami i szaleństwem na dmuchanym zamku.

Dzień ten na pewno pozostanie w pamięci całej klasy. Wspólnie  spędzone miłe chwile, wiele nowych, ciekawych informacji oraz radosna atmosfera pokazały, że można się dużo nauczyć i dowiedzieć, poznając i obserwując  najbliższą okolicę. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo zadowolone.

Nauczyciel biologii i wychowawca klasy Jadwiga Fornal                                                    

Nauczyciel wychowania fizycznego Marzena Żak

 Uczniowie z PSP w Łosiowie uczestniczący w zajęciach promujących walory przyrodniczo-turystyczno-sportowe Gminy Lewin Brzeski