×
Wyszukaj w serwisie
×

Kontynuacja programu "Żółty Talerz" w Gminie Lewin Brzeski

Program „Żółty Talerz” nadal gości w Gminie Lewin Brzeski, która nawiązała współpracę z Kulczyk Foundation. W związku z tym, dzieci uczęszczające na zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej kolejny raz otrzymały paczki żywnościowe. Dnia 20 września 2021 roku odwiedził nas Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, który z okazji nowego roku szkolnego, zostawił dla każdego dziecka paczkę wypełnioną dobrymi, zdrowymi produktami.

W tym miejscu warto przypomnieć, czym dokładnie jest „Żółty Talerz”. To program wsparcia systemu żywienia dzieci stworzony przez Kulczyk Foundation, poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy też w domu rodzinnym. Program realizowany jest wraz z największymi polskimi organizacjami pozarządowymi:

 • Caritas diecezjalnymi,
 • Polskim Czerwonym Krzyżem,
 • SOS Wioskami Dziecięcymi,
 • Towarzystwem Przyjaciół Dzieci,

a także placówkami szkolnymi i przedszkolnymi.

W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli środki finansowe na realizację czterech strategicznych celów:

 1. Więcej dzieci jedzących w stołówce.
 2. Lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie.
 3. Mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci.
 4. Łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu.

Program, poza realizacją czterech strategicznych celów, kładzie nacisk na następujące wyzwania:

 • Należy mówić o żywieniu wszystkich dzieci w miejsce stygmatyzującego „dożywiania”.
 • Dziecko zje dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało.
 • Także samo dziecko, jeśli damy mu taką wiedzę, może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie!

Żółty Talerz to w założeniu nowy standard zmiany społecznej, który powstaje także z myślą późniejszego wykorzystania go w działaniach systemowych przez inne organizacje pozarządowe, instytucje centralne lub lokalne czy zorganizowane grupy obywateli.
Żółty Talerz to idea, która znajduje swoje odbicie nie tylko w Polsce. To również wsparcie żywienia dzieci w innych miejscach na świecie, w których wszechobecne jest zjawisko już nie tylko niedożywienia, ale głodu.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za wizytę oraz za to, że nasze dzieci mają możliwość skorzystania z idei „Żółtego Talerza”.

Bronisława Juszczak - Nazarko

 Burmistrz Lewina Brzeskiego z wizytą w Świetlicy Terapeutycznej w ramach kontynuacji programu "Żółty Talerz"