×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Kultury Kresowej za nami

W dniu 25 września 2021 roku w Chrościnie odbyła się wspaniała impreza, wspaniała, bo kolorowa, smaczna i przede wszystkim wielowątkowa. Festyn pn. „Dzień Kultury Kresowej”, bo o nim tu mowa, był jednym z projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego dla Gminy Lewin Brzeski w kategorii tzw. projektów miękkich.   

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, który witał gospodarzy festynu oraz wszystkich przybyłych na tę uroczystość, a zaproszeni przez włodarza Gminy na scenę goście: Poseł na Sejm Pani Violetta Porowska, Poseł na Sejm Pan Paweł Kukiz, Wicewojewoda Opolski Pani Teresa Barańska, Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Antoni Konopka, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Pani Monika Jurek, Zastępca Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Pan Tomasz Musielak, skierowali wiele ciepłych słów pod adresem Sołectwa Chróścina na czele z Panem Romanem Zazulą oraz Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Pani Anny Zazula. Wskazywali na kultywowanie tradycji kresowiaków przymusowo przesiedlonych na - jak mówiono w czasach słusznie minionych - Ziemie Odzyskane i jak ocalenie tych tradycji od zapomnienia jest w dzisiejszych czasach ważne. 

Tego dnia na placu festiwalowym nie brakowało atrakcji kulinarnych, artystycznych, muzycznych i turniejowych.

Pierwszym punktem programu imprezy, tuż po jej oficjalnym otwarciu, było rozstrzygnięcie tegorocznej edycji gminnego konkursu pn.: "Piękna Wieś Lewińska". Na tę chwilę czekały wszystkie sołectwa Gminy Lewin Brzeski, biorące w nim udział. Burmistrz Lewina Brzeskiego - jako Organizator konkursu - odczytał protokół z posiedzenia komisji konkursowej. Zwycięzcą okazało się sołectwo Przecza. Odbierająca gratulacje pani Sołtys nie kryła wzruszenia wygraną. Kolejne miejsca na pudle należały do sołectw: Sarny Małe oraz Różyna. Z kolei Skorogoszcz oraz Wronów zdobyły wyróżnienia. Do konkursu przystąpiły również trzy miejscowości ze zgłoszonym projektem. W tej kategorii najlepsze okazało się sołectwo Chróścina za projekt pn.:"Akacjówka - czyli altany na placu rekreacyjno-sportowym". Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Leśniczówka za projekt pn.:"Miejsce biesiad - rozbudowa terenu rekreacyjnego o miejsce organizowania ogniska". Każdy z laureatów zdobył atrakcyjną nagrodę pieniężną oraz bon na zakup drzewka. Sołectwo Golczowice za udział w konkursie otrzymało bon na zakup drzewka.

Kolejnym punktem programu był turniej sołectw o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego. Była to prawdziwa rywalizacja pomiędzy zgromadzonymi na placu grupami. Współorganizatorem turnieju był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu. Zgłosiło się osiem sołectw: Buszyce, Borkowice, Chróścina, Mikolin, Łosiów, Skorogoszcz, Sarny Małe, Różyna, które rywalizowały na trzech polach: kulinarnym (lepienie pierogów), sportowym (przerzucanie do drugiej pary balonu napełnionego wodą za pomocą worka jutowego) i wiedzy (znajomość opowieści o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów). Rywalizacja była bardzo zacięta, a różnice punktowe niewielkie. Po zliczeniu punktów ze wszystkich kategorii, zwycięzcami zostali przedstawiciele sołectwa Różyna. Drugie miejsce należało do Skorogoszczy, a trzecie do Saren Małych. Wszystkim uczestnikom wręczono puchary, nagrody, medale i dyplomy. 

Podczas turnieju, pomiędzy przygotowaniami do jego kolejnej konkurencji, czas gościom wypełniał Pan Józef Gwizak, kresową gwarą opowiadając o Kresach i ich kulturze, były również śpiewy i dowcipy. 

W dniu kultury kresowej nie mogło zabraknąć kresowych potraw. Wszystkie głodomory mogły skorzystać z degustacji dań przygotowanych przez panie z KGW Chróścina, a było z czego wybierać: zupa rakowa, placki z dyni z twarogiem, gołąbki z tartych ziemniaków w sosie kurkowym, zakwas z czerwonych buraków.

Nikt nie mógł się tego dnia nudzić. Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki i zjeżdżalnie, zaplatanie kolorowych warkoczyków, malowanie gipsowych figurek czy ozdabianie rąk wodnymi tatuażami. Z kolei dorośli z ciekawością i zainteresowaniem oglądali przygotowaną mini wystawę starych sprzętów i fotografii z kresowej Arkadii. Całość dopełniali okoliczni rękodzielnicy, prezentując wytwory rąk własnych, które szybko znajdowały nowych właścicieli.

Zabawa taneczna trwała prawie do „białego rana”. Uczestnicy bawili się przy muzyce zespołu Trans oraz DJ Igły. 

To była udana biesiada. A jak zapewniają Organizatorzy: Sołectwo Chróścina oraz Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich z Chróściny, w przyszłym roku będzie jeszcze lepsza.

 Oficjalne otwarcie imprezy oraz rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś Lewińska"

 Dzień Kultury Kresowej - jej uczestnicy oraz zmagania sołectw w turnieju

 Rozstrzygnięcie turnieju o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego