×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowe Święto Niepodległości w PSP w Skorogoszczy

103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodziliśmy uroczyście, jednak inaczej niż w latach ubiegłych, a to ze względu na obostrzenia epidemiologiczne.

Obchody zorganizowało koło polonistyczne naszej szkoły pod kierunkiem pani Bożeny Kani. Centrum akcji był szkolny radiowęzeł, który znakomicie się sprawdził w prezentacji montażu poetycko-muzycznego ,,Dla Rzeczpospolitej". Uczniowie recytowali poezję patriotyczną przeplataną pieśniami legionowymi. Przedstawili również historię święta i przypomnieli, na czym polega współczesny patriotyzm, czyli jak żyć, by okazywać miłość Ojczyźnie.

Z głośników radiowęzła przemówił również sam Józef Piłsudski (pamiętnik opracował pan Roman Kania), twórca niepodległej Polski, który w formie wspomnień przedstawił swoje życie i walkę o wolną Rzeczpospolitą. Audycja została przedstawiona w czterech modułach po 15 minut każdy.

O godzinie 11.11 cała szkoła odśpiewała hymn państwowy w klasach, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

Ponadto nauczyciele przygotowali dla dzieci ciekawe zadania związane z historią Polski i obchodami święta. Uczniowie klas młodszych wykonali plastyczne wizualizacje symboli narodowych, z kolei w starszych klasach przygotowali plakaty patriotyczne nawiązujące do tegorocznych obchodów, grali w tematyczne gry planszowe, za pomocą rutyn myślenia krytycznego mogli wyrazić, jak rozumieją znaczenie słów: patriotyzm, Ojczyzna, Polska, niepodległość.

W atmosferę święta wprowadzały gazetki ścienne, plakaty, uroczyste stroje uczniów i nauczycieli z akcentami  biało-czerwonymi.  Na przerwach rozbrzmiewały pieśni patriotyczne.   

Byliśmy oddzielnie, ale razem. Obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości oddzielnie w klasach, ale wszyscy poczuliśmy wspólnotę ludzi kochających naszą Ojczyznę.

Renata Pawlus

 

  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w szkole podstawowej w Skorogoszczy