×
Wyszukaj w serwisie
×

NIE PAL ŚMIECI W PIECU!

Piękna polska złota jesień – mieni się kolorami, liście żółkną, czerwienią się, by opaść w końcu na ziemię, tworząc jesienny dywan dla miłośników spacerów.

Często tej naszej owocującej kolorami porze roku towarzyszy czarny kłębiasty dym z kominów, nieprzyjemny i drażniący zapach w powietrzu. Mimo tego, że o szkodliwości palenia śmieci wie prawie każdy, to „domowych spalarni” wciąż nie ubywa.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Lewin Brzeski o NIESPALANIE W PIECACH CENTRALNEGO OGRZEWANIA ODPADÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH tj. np. butelek typu PET, opakowań po sokach, mleku, opakowań i worków foliowych, artykułów gumowych, lakierowanego drewna, mebli itp.

Podczas spalania materiały te wydzielają substancje silnie toksyczne i rakotwórcze, tj. pyły zawieszone: PM10, PM2.5, dioksyny, metale ciężkie, tlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla.

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Pyły inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.

Dwutlenek siarki (SO2) powoduje: u ludzi trudności w oddychaniu, a u roślin zanik chlorofilu (obumieranie liści).

Tlenki azotu (NOx) mogą być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu. U roślin powodują uszkodzenia liści.

Tlenek węgla (CO) jest trujący dla ludzi i zwierząt. Wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy. Pył odkładając się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi.

Dioksyny to najbardziej szkodliwe substancje, jakie zidentyfikowano w środowisku.

PAMIĘTAJ!! ZA PALENIE ŚMIECI GROZI WYSOKA GRZYWNA DO 5000 ZŁ.

PDFnie pal śmieci w piecu - ULOTKA.pdf