×
Wyszukaj w serwisie
×

Gwiezdne podróże pana Lema

Rok 2021, który został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, powoli dobiega końca, ale w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim świętowanie nadal trwa.

Do końca maja 2022 roku w czytelni Biblioteki można oglądać wystawę okolicznościową "Lem" od NCK powstałą na cześć patrona roku 2021. Oprócz tego przez cały listopad w Bibliotece w Lewinie Brzeskim odbywały się spotkania dla uczniów szkoły podstawowej, których tematykę dyktowała twórczość autora.

Klasa piąta odwiedziła Bibliotekę jako pierwsza i w czasie zajęć pn. "Roboty pana Lema" poznała kilka ciekawostek z biografii pisarza i mogła się przekonać, jak niezwykłe są roboty wymyślone przez Stanisława Lema, a zilustrowane przez Daniela Mroza. W otoczeniu plansz z ilustracjami z "Cyberiady" uczniowie łamali szyfry licząc odnóża Ferrycego, poznali jedną z przygód robotycznych naukowców, Klapaucjusza i Trurla, a nawet dzięki Google Doodle stworzonemu na cześć Stanisława Lema zagrali w grę, której bohaterami były roboty z "Cyberiady". W ramach podsumowania uczestnicy spotkania rywalizowali ze sobą biorąc udział w teleturnieju wiedzy o Lemie i jego robotach.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w "Podróżach kosmicznych pana Lema", w których towarzyszył im Lemik - robocik nazwany na cześć pisarza. Robot decydował o kolejności omawianych tematów, był przewodnikiem po Bibliotece oraz na wzór Ijona Tichego odbył "kosmiczną" podróż po planszy edukacyjnej. Dzieci zachęcone aktywnością robota poddały się symbolicznemu szkoleniu na astronautów. Obejrzały więc zdjęcia z codzienności kosmonautów przebywających w przestrzeni kosmicznej, nauczyły się poruszać po księżycu oraz przyjrzały się z bliska planetom naszego Układu Słonecznego. Na pamiątkę spotkania uczniowie zabrali ze sobą wykonane przez siebie imitacje ziemskiego księżyca wykonane z użyciem folii aluminiowej.

Dzieciom dziękujemy za aktywny udział w zajęciach, a wszystkich zainteresowanych twórczością Stanisława Lema zapraszamy do obejrzenia wystawy z okazji 100 urodzin pisarza.

 

  Uczestnicy zajęć w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim w ramach trwającego roku Stanisława Lema