×
Wyszukaj w serwisie
×

"Patroni naszych ulic" w lewińskiej podstawówce

Często mieszkamy przy ulicy i nie wiemy, kim jest bohater, którego imię ta ulica nosi. Właśnie dlatego w listopadzie, miesiącu pamięci i patriotyzmu, w ramach ministerialnej akcji "Szkoła pamięta", postanowiliśmy przywołać w pamięci tych, imionami których nazwano lewińskie ulice, a których życie związane było z Polską. Wśród nich odnajdujemy wielkich twórców kultury polskiej: kompozytorów, poetów oraz bohaterów walk o niepodległość naszego kraju. Na stronie szkoły umieszczona została prezentacja zatytułowana "Patroni naszych ulic" a na korytarzu szkolnym - wystawa pod takim samym tytułem. Uczniowie mogli poznać sylwetki sławnych Polaków, a na mapie (przygotowanej i podarowanej nam przez pana Radosława Wierzbę) mogli odnaleźć ulicę, przy której mieszkają. Wystawę można było oglądać przez cały listopad, natomiast 10 grudnia odbył się  konkurs. Uczniowie, po wcześniejszym zapoznaniu się z wystawą i prezentacją, mieli za zadanie do 10 postaci widniejących na kartce dopisać imię i nazwisko oraz kim dana osoba była. Zadanie wcale nie takie znowu łatwe.

Najbardziej rozpoznawalnymi postaciami okazali się: Tadeusz Kościuszko, Juliusz Słowacki , Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz. Sporo osób rozpoznało też Mikołaja Reja.

W konkursie wzięło udział 33 chętnych uczniów, a zwycięzcami zostali:

  • I miejsce: Maja Gołębiowska z kl.7c
  • II miejsce: Stasiu Dyczkowski z kl.8e
  • III miejsce: Mateusz Studziński z kl.8d, Nikola Homętowska z kl.8d, Igor Rączkiewicz z kl.8a i Franek Derzypolski z kl. 7c. Wszyscy Ci uczniowie zdobyli taka samą liczbę punktów.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do poznawania ważnych i znanych postaci naszego kraju.

JT, UK

 

  Wystawa "Patroni naszych ulic" na korytarzu szkolnym oraz laureaci konkursu