×
Wyszukaj w serwisie
×

Wystawa świąteczna w lewińskiej podstawówce

Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku. Stanisław Lem wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości. Jednak chyba nawet on nie spodziewał się, że we współczesnym świecie sms-y i e-maile posłużą do składania życzeń, że będzie można wejść na swój profil na Facebooku i świątecznie pozdrowić kilkaset osób w ciągu kilku minut czy nawet sekund. Takie możliwości dają współczesne sposoby komunikacji, ale nawet najciekawszy sms, mms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej świątecznej kartki. Zapewne właśnie dlatego coraz częściej powracamy do zwyczaju wysyłania kartek świątecznych. Obserwuje się również powrót do tradycji samodzielnego ich wykonywania .

W związku z trwającą wciąż epidemią i związanych z nią obostrzeniami - już po raz drugi w naszej szkole nie odbyły się tradycyjne jasełka. Zamiast tego w budynku szkolnym przy ulicy Zamkowej uczniowie mogli obejrzeć wystawę kartek świątecznych zatytułowaną „Ciekawe historie kartek świątecznych”.

Z niej mogli dowiedzieć się, że początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie czy Chin, gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. Dowiedzieli się też o tym, że pierwsza amerykańska kartka bożonarodzeniowa zaprojektowana została w Bostonie, przez Louisa Pranga litografa pochodzenia niemieckiego, urodzonego we... Wrocławiu. Inną ciekawostką było ogłoszenie konkursu w 1900 roku w Warszawie na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Ta ostatnia nazwa została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza. Wybrano właśnie "pocztówkę".

Na wystawie zostały także zaprezentowane kartki bożonarodzeniowe wysyłane zarówno w Polsce jak i innych krajach świata, począwszy od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Z bombkami, stroikami, bajecznymi widokami, poprzez swoje piękno zachęcające do powrotu do tradycji ich wysyłania.

JT, UK

 

  Wystawa kartek świątecznych w szkole podstawowej