×
Wyszukaj w serwisie
×

Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna nauka?

Pod hasłem "Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna nauka?" w piątek, 4 marca w budynku przy ulicy Zamkowej PSP w Lewinie Brzeskim, odbył się Festiwal Nauki, któremu patronował sam Mikołaj Kopernik. Swoją wiedzę i chęć do zabawy zaprezentowało prawie 30 uczniów klas siódmych. Mieli oni profesjonalne przygotowanie, ponieważ są jednocześnie uczestnikami: koła fizycznego pani Agnieszki Adamskiej, koła chemicznego pani Aleksandry Adamczak, a także projektu edukacyjnego Kreatywna Opolszczyzna „Eksperyment w edukacji”.

Jak wiadomo, festiwal rządzi się swoimi prawami, dlatego też nie zabrakło ciekawych doświadczeń i widowiskowych eksperymentów. Pojawiły się m.in. chemiczne węże wypełzające z piasku, dyfuzyjne desery, kolby z mieszaninami dziwnie zmieniającymi kolor, butelki z których nie wylewała się woda, sterczące włosy maszyny elektrostatycznej, szaszłyki z balonów, a także płonące ręce i niechcące się spalić czarownice! Nie zabrakło również elementów heliocentrycznych na cześć Mikołaja Kopernika i jego wkładu do nauki. Na koniec, staropolskim zwyczajem, zaproszono gości na słodkości. Aby ptyś starczył dla wszystkich, poddano go działaniu pompy próżniowej. Widzowie byli zachwyceni tym, jak olbrzymi rozmiar osiągnął i zadziwieni jak szybko zniknął.

Nie wiemy, czy podczas Festiwalu oglądającym udało się znaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie kończy się zabawa, a zaczyna nauka?”. Wiemy za to na pewno, że Cyceron miał rację mówiąc: "Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem".

Ps. Zapraszamy wszystkich na drugą część festiwalu w czerwcu.

Aleksandra Adamczak, Agnieszka Adamska

 

  Festiwal Nauki w PSP w Lewinie Brzeskim