×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Ziemi – "Zainwestuj w naszą Planetę"

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które obchodzimy co roku  22 kwietnia. Zwykle organizowane są w tym dniu liczne konferencje i festyny ekologiczne promujące ochronę środowiska, połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów czy baterii. Organizuje się także akcje globalnego sprzątania świata. Cel jest niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie.

Zmiana zaczyna się od działania, a hasło tegorocznej akcji: „Zainwestuj w naszą Planetę”, zmobilizowało nas do zupełnie innej formy obchodów tego szczególnego dnia. Postanowiliśmy pomnożyć naszą lewińską zieleń miejską, tworząc łąki kwietne.

Z ogromnym wsparciem Burmistrza Lewina Brzeskiego Pana Artura Kotary oraz Dyrektora PSP w Lewinie Brzeskim Pana Zdzisława Biernackiego przystąpiliśmy do działania. W dwa dni poprzedzające Światowy Dzień Ziemi, w obu budynkach Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim odbyły się warsztaty, na których uczniowie przygotowali kule nasienne. W Dniu Ziemi zostały one rozrzucone w wyznaczonych terenach przyszkolnych i miejskich.

Łąki kwietne pomagają walczyć z negatywnymi skutkami zmian klimatu. Obniżają temperaturę otoczenia, filtrują powietrze, zatrzymują wodę w glebie, a co najważniejsze stanowią miejsce do żerowania dla pszczół i innych owadów zapylających. Rola gmin w ochronie owadów zapylających i stwarzaniu im przyjaznych warunków do życia jest niezwykle ważna. Nasza gmina już od lat ujmuje w swoich strategiach rozwoju dążenie do zachowania bioróżnorodności. Tworzenie na terenach miejskich łąk kwietnych idealnie zatem wpisuje się w ten cel.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego filmu:

 

a także galerii zdjęć: https://photos.google.com/share/AF1QipNGMRo7OKOMAZhxmlFDshrTDpClIc29C__qynYeofNm7SQ-mHGdnqmo7kHgD-_gqA?key=b0w2Y1RLc3pibWVJS0pLVEpKNjd6c1dfZVRGY1Z3

A. Mihułka

A. Osińska-Dzienniak