×
Wyszukaj w serwisie
×

Niezwykłe spotkanie w Lewinie Brzeskim

Dnia 23 kwietnia br. z inicjatywy Ks. Proboszcza Krzysztofa Dudojcia w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbyła się niezwykła uroczystość - śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy.

Z zaproszenia skorzystało 130 osób, które zasiadły przy udekorowanych stołach pełnych świątecznych potraw: faszerowanych jajek, sałatek, wędlin i wielkanocnych ciast.

Po powitaniu przez Ks. Proboszcza głos zabrał Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, który zapewnił, że Urząd Miejski na bieżąco udziela pomocy uchodźcom. Następnie wspólnie odmówiono modlitwę, po czym Ks. Proboszcz poświęcił 110 koszyczków z pokarmami świątecznymi przeznaczonych dla rodzin ukraińskich. Niektórzy goście przynieśli do poświęcenia własne koszyczki.

Wystąpienia Ks. Proboszcza i Burmistrza Lewina Brzeskiego tłumaczyła zebranym pani Uljana Kania. Po części oficjalnej i modlitewnej poczęstowano gości żurkiem z jajkiem i kiełbasą. W trakcie poczęstunku na scenie wystąpili: śpiewaczka z Kijowa Tatiana Horjuszyna, pianistka ze Lwowa Lija Bodnar i początkujący pianista z Odessy Artiom Basistiuk. Na zakończenie uroczystości dzieci (36) otrzymały paczki z zabawkami i słodyczami, a dorośli środki czystości i kosmetyki przygotowane przez Fundację "Dialog".

Tę wyjątkową uroczystość zawdzięczamy osobistemu zaangażowaniu Księdza Proboszcza oraz wielu osobom, które włączyły się do pomocy.

Oprócz Pań z Parafialnego Zespołu Caritas pomagały Panie z Klubu Seniora, z Miejsko-Gminnego Domu Kultury i Fundacji "Dialog". Pomocą służyli również przedstawiciele straży pożarnej.

Nasi parafianie upiekli 45 babek wielkanocnych i inne ciasta. Pan Paweł Podstawka - prezes spółki "Drobiarstwo" podarował tysiąc jaj. Ozdoby na stoły wykonano na Warsztatach Terapii Zajęciowej. Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury udostępnił nieodpłatnie salę i wyposażenie kuchni.

Za wszelką pomoc i sponsoring serdecznie dziękujemy.

Uchodźcom przebywającym w naszej gminie życzymy szybkiego powrotu do domu i budowania w pokoju dalszego życia.

Parafialny Zespół Caritas w Lewinie Brzeskim

 

  Śniadanie wielkanocne dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie gminy Lewin Brzeski