×
Wyszukaj w serwisie
×

"ABC MAŁEGO KONSUMENTA"

Przedszkole Publiczne nr 2 w Lewinie Brzeskim przystąpiło do projektu przygotowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Projekt edukacyjny "ABC Małego Konsumenta" został przygotowany z myślą o najmłodszych konsumentach, czyli dzieciach w wieku 4 – 5 lat.

Konsumentem jest każdy z nas – nawet już najmłodsze dzieci. W towarzystwie rodziców zdobywają pierwsze doświadczenia przy zakupie produktów i usług oraz mają duży wpływ na podejmowane przez nich decyzje. Warto więc rozbudzać w nich zainteresowanie tą tematyką, tworzyć pierwsze skojarzenia związane z byciem świadomym konsumentem oraz kształtować odpowiednie postawy już na etapie edukacji przedszkolnej.

Podstawowym celem projektu jest uświadomienie dzieciom, że są konsumentami oraz zapoznanie ich z podstawowymi pojęciami konsumenckimi. Nauka odbywała się poprzez zabawę oraz angażowała dziecięcą wyobraźnię i emocje.

CELE PROJEKTU:

  • rozwijanie w dzieciach podstawowych kompetencji konsumenckich,
  • wprowadzanie tematyki konsumenckiej do zajęć dydaktycznych na etapie edukacji przedszkolnej,
  • zaangażowanie w proces edukacyjny pośredników komunikacji – nauczycieli, edukatorów oraz rodziców,
  • zapewnienie nauczycielom przedszkolnym nowoczesnych materiałów edukacyjnych, stanowiących pomoc w prowadzeniu zajęć.

Podczas zajęć edukacyjnych "JESTEM MAŁYM KONSUMENTEM" oraz "ROBIMY PRZEMYŚLANE ZAKUPY" dzieci dowiedziały się:

  • kim jest konsument,
  • gdzie robimy zakupy,
  • co to jest paragon i do czego służy,
  • czym jest reklamacja i kiedy możemy z niej skorzystać,
  • jak robić przemyślane zakupy.

Dodatkową atrakcją zajęć były przygotowane przez pomysłodawców gry online "SKLEPOWE MEMO" oraz "NA ZAKUPACH", opracowane przy wykorzystaniu nowych technologii, które służyły jako uzupełnienie tradycyjnych form nauki i zabawy, podczas zajęć przedszkolnych oraz w domu.

Zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości, wzbogaciły ich wiedzę i wprowadziły w świat świadomego korzystania z usług. Edukacja konsumencka rozbudziła w dzieciach zainteresowanie tą tematyką, stworzyła pierwsze skojarzenia dotyczące bycia konsumentem oraz budowania podstawowych kompetencji w tym zakresie. Projekt "ABC MAŁEGO KONSUMENTA" łączy w sobie elementy tradycyjnych zajęć przedszkolnych z nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi. Od dziś nasze przedszkolaki świadomie, z listą zakupów mogą wyruszyć do sklepów, by kupić tylko najpotrzebniejszy towar.

 Projekt edukacyjny dla najmłodszych konsumentów