×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowe Czytanie 2023

Dnia 9 września 2023 r. w tysiącach miejsc w Polsce odbywało się wspólne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jednym z tych miejsc był również Lewin Brzeski, w którym akcję Narodowego Czytania tradycyjnie przygotowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim. Przepiękna pogoda oraz aura lewińskiego pałacu przyciągnęły spore grono uczestników, którzy poszerzyli ogólnokrajową społeczność czytających i słuchających arcydzieła wybranego na tegoroczne Narodowe Czytanie.

Patriotyczne przesłanie "Nad Niemnem", jakim było upamiętnienie zrywu niepodległościowego z 1863 roku, zadecydowało, że to właśnie ten utwór stanie się lekturą Narodowego Czytania w roku, w którym upływa 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Zatem zanurzenie się w lekturze pozwoliło obecnym na Narodowym Czytaniu na chwilowe rozbudzenie uczuć patriotycznych, ale także, a może przede wszystkim, na pobudzenie zmysłów za sprawą nadniemeńskiej przyrody z pasją opisywanej przez autorkę już od pierwszych stron powieści, które wszystkim zebranym na lewińskim dziedzińcu odczytał Z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego, Pan Dariusz Struski.

Zanim jednak nastąpiła inauguracja czytania, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim, Pani Anna Bączkowska, powitała wszystkich gości, po czym oddała głos studentowi filologii polskiej – Panu Wojciechowi Pietruszce, który w ramach praktyk przygotował i zaprezentował ciekawostki o XIX-wiecznej powieściopisarce. Natomiast dla przypomnienia treści książki, a także dla rozluźnienia atmosfery, emerytowana bibliotekarka, Pani Krystyna Chmiel, odczytała krótki wierszowany utwór będący rymowanym streszczeniem lektury na wesoło. Słowa „nic już nie mam do dodania, pora zasiąść do czytania" były swoistym sygnałem do rozpoczęcia sztafety z powieścią Orzeszkowej.

Fragmenty opisujące perypetie Korczyńskich i Bohatyrowiczów interpretowali przed mikrofonem nie tylko przedstawiciele władz miasta, ale także dyrektorzy instytucji oświatowych, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół oraz mieszkańcy miasta, którzy sobotnie przedpołudnie postanowili spędzić w nieco odmienny sposób. Jak słusznie zauważyła Dyrektor Biblioteki, Narodowe Czytanie jest jedną z nielicznych imprez w roku, która umożliwia tak bliską integrację pokoleniową i lokalną.

W tym samym czasie, gdy młodzież i dorośli zmagali się z lekturą, dzieci oddawały się pozapisarskiej pasji Elizy Orzeszkowej, jakim było tworzenie kompozycji roślinnych z suszonych ziół i kwiatów. Mali uczestnicy botanicznych warsztatów plastycznych, bazując na przykładowych pracach samej autorki, stworzyli kilka niepowtarzalnych obrazków, z których większość została dodatkowo opatrzona na pamiątkę prezydencką pieczęcią z oficjalną grafiką Narodowego Czytania 2023.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękuje Dyrektorowi Panu Zdzisławowi Biernackiemu i Pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za udostępnienie miejsca i niezbędnego sprzętu oraz za pomoc w organizacji Narodowego Czytania. Podziękowania należą się również wszystkim przybyłym na Narodowe Czytanie, a szczególnie tym, którzy przyłączyli się do wspólnego czytania.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na 13. edycję wydarzenia, podczas której lekturą będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.

 Narodowe czytanie w Lewinie Brzeskim

Więcej zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/h21YKXVQrCKLWpN88