×
Wyszukaj w serwisie
×

Master Szef Kantar

Młodsze pokolenie mieszkańców Kantorowic to świetni kucharze!

W dniach 17 – 20 kwietnia br. w świetlicy wiejskiej w Kantorowicach, odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, których zwieńczeniem był konkurs kulinarny pn. "Master Szef Kantar".

Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie Przyjaciół Kantorowic, a odbyły się w ramach projektu "Tu jest nasz dom – organizacja miejsca integracji mieszkańców sołectwa Kantorowice" [w ramach działania: 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” - Realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność ( LSR) na lata 2016-2022 dla obszaru działania Stowarzyszenia "Brzesko- Oławska Wieś Historyczna"].

W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież, którzy poznawali techniki kulinarne w przygotowywaniu zdrowych i smacznych dań, sałatek i przekąsek. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności w trzech kategoriach dań: śniadania, pizza oraz sałatki owocowe.

W pierwszym dniu przygotowywano zdrowe kanapki z wykorzystaniem kolorowych warzyw, w drugim dniu wałkowano i wypiekano pizzę, a w ostatnim dniu w ruch poszły owoce, z których komponowane były sałatki owocowe.

W trakcie warsztatów uczestnicy mieli również okazję sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę z prawidłowej segregacji śmieci i odpadów wytwarzanych w czasie prac kuchennych.

Podsumowaniem warsztatów był konkurs kulinarny "Master Szef Kantar", w którym wyłonieni zostali zwycięzcy w trzech kategoriach wiekowych.

Oceny przygotowanych dań konkursowych podjęła się komisja w składzie: Leszek Fornal – sołtys wsi, Dariusz Struski – zastępca burmistrza Lewina Brzeskiego, Lucyna Wac – członek stowarzyszenia.

Przy ocenie potraw Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami:

  • cechy potraw, takie jak: smak, zapach, konsystencja, wygląd,
  • szczególne elementy dekoracyjne i estetyka potrawy,
  • pomysłowość i oryginalność.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

  1. grupa I: dzieci w wieku od 3 do 7 lat:

I miejsce – Wiktor Gawlik

II miejsce – Zuzia Gawlik

III miejsce – Przemuś Kurdziel

  1. grupa II: dzieci w wieku od 8 do 11 lat:

I miejsce – Zosia Fornal

II miejsce – Natalia Łabudzińska

III miejsce – Antoś Drozda

  • grupa III: młodzież w wieku od 12 do 15 lat. 

I miejsce – Madzia Wac

II miejsce – Weronika Fornal

III miejsce – Wiktor Łabudziński

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali specjalnie dedykowane fartuszki kuchenne oraz upominki rzeczowe, a zwycięzcy dodatkowo nagrody rzeczowe.

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców konkursu oraz pozostałych uczestników, którzy z zapałem i dużą kreatywnością przygotowywali swoje dania.

Podziękowanie dla zaangażowanych członków stowarzyszenia oraz dla rodziców, za pomoc w zorganizowaniu warsztatów i konkursu.

 "Master Szef Kantar" dla młodych kucharzy