×
Wyszukaj w serwisie
×

Marcin Szczygielski w Skorogoszczy

Dnia 7 maja 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Skorogoszczy mieliśmy przyjemność gościć Pana Marcina Szczygielskiego – dziennikarza, grafika i pisarza, wielokrotnie nagradzanego autora powieści dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych i biografii. Pan Marcin przyjechał do nas w ramach programu "Zaczytane opolskie".

Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie skorogoskiej szkoły podstawowej oraz nauczyciele. Marcin Szczygielski to otwarty i szybko nawiązujący relacje człowiek, dzięki czemu rozmowa była niezwykle swobodna, czasem nawet żartobliwa. Autor opowiedział nam o swojej pracy twórczej, inspiracjach i marzeniach. Zdradził, że do pisania dla dzieci podchodzi ze szczególną powagą, bo ma świadomość, że dziecięca i młodzieżowa literatura może mieć wielki wpływ na kształtowanie młodego człowieka i jego postaw. Odniósł się także do tematyki poruszanej w swoich książkach: niepełnosprawność, sieroctwo, starość, rozbita rodzina, historia. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że istnieje kolor mumiowy, jakie może być zastosowanie proszku IXI, kim/czym jest kikimora i o wielu innych ciekawych rzeczy. Niestety, spotkanie trwało zbyt krótko, by wyczerpać mnogość tematów, które same nasuwały się przy kolejnych pytaniach, a nie mogło przecież zabraknąć czasu na osobiste dedykacje i autografy. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z autorem.

"Zaczytane Opolskie" to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.

 Marcin Szczygielski z wizytą w Bibliotece Publicznej w Skorogoszczy