×
Wyszukaj w serwisie
×

"Książkowa Olimpiada" pod Ratuszem w Lewinie Brzeskim

W dniu 8 maja 2024 roku na Rynku w Lewinie Brzeskim miało miejsce wydarzenie znane pod nazwą "Biblioteka pod Ratuszem". Ta niezwykła impreza, organizowana rokrocznie przez Bibliotekę 2. piętro w Lewinie Brzeskim, tradycyjnie odbywająca się z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, już po raz trzynasty stworzyła przestrzeń do celebracji zamiłowania do czytania oraz do ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi - w nietypowej scenerii, bo w samym sercu miasta.

Wszystkie spotkania, mimo tego że bardzo różne, miały wspólny temat, a była nim "Książkowa Olimpiada" nawiązująca swym sportowym charakterem do Roku Polskich Olimpijczyków. Podobnie jak sto lat temu polscy sportowcy po raz pierwszy zdobyli medale olimpijskie, tak też przedstawiciele władz miasta zostali nagrodzeni złotem, srebrem i brązem za czytanie podczas wszystkich edycji Biblioteki pod Ratuszem. Niekwestionowanym liderem w ilości wystąpień przed najmłodszą publicznością okazał się burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, który otrzymał złoty medal. Srebrny medal trafił do rąk zastępcy burmistrza Dariusza Struskiego i radnego Waldemara Włodka, natomiast brąz otrzymały pani Urszula Smolińska Skarbnik Gminy i panie Wioletta Kruk-Jaromin oraz Ewa Bruchal – pracownice Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Wizyta władz na spotkaniach z przedszkolakami zakończyła się składaniem życzeń, wręczeniem kwiatów oraz wpisami do księgi pamiątkowej. Przyszedł w końcu czas na uroczyste otwarcie "Książkowej Olimpiady" wraz z przedszkolakami. Krótkie obcowanie z symbolami olimpijskimi wystarczyło, by nakręcić małych sportowców na rywalizację w trzech dość nietypowych konkurencjach ruchowych, w których - w zastępstwie piłek czy paletek - główną rolę odegrały książki. Za piękne uczestnictwo w zawodach i rozsianie pozytywnej energii po całym Rynku, wszystkie grupy przedszkolne zasłużyły na olimpijskie złoto - opuściły zatem miejsce książkowej rywalizacji sportowej z pamiątkowymi pucharami wykonanymi na wzór prawdziwych złotych medali.
Ławeczki pod Ratuszem opuszczone przez przedszkolaki szybko zapełnili uczestnicy lewińskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wzięli oni udział w gorącej dyskusji na temat historii olimpiady, jej symboli, a także dyscyplin sportowych przyciągających uwagę kibiców z całego świata podczas letnich, ale też i zimowych igrzysk. Liczne rekwizyty oraz ilustracje urozmaiciły rozmowę o sportach, w szczególności tych, w których główny atrybut stanowi piłka. Na zakończenie spotkania uczestnicy zajęć zaprojektowali płaskie wersje piłek własnego pomysłu, ozdabiając je ulubionymi kolorami i wzorami.
Uczniowie szkoły podstawowej, którzy przybyli pod Ratusz jako podopieczni Świetlicy Terapeutycznej, uczestniczyli z kolei w spotkaniu wzorowanym na popularnej grze w kalambury - w wersji sportowej oczywiście. Kolorowych kart z hasłami było na tyle dużo, że każdy uczestnik rozgrywki miał okazję pokazywać lub rysować wylosowaną dyscyplinę sportową. Niektóre karty, tzw. bonusowe, zobowiązywały graczy do wykonania dodatkowego zadania, które niejednokrotnie stawało się źródłem ogólnej wesołości wśród uczniów, ale też i dorosłych obserwatorów. Ponieważ w zabawie liczyło się zaangażowanie, a nie ilość zdobytych punktów, prowadzący spotkanie ogłosili remis, po czym wręczyli wszystkim dzieciom pamiątkowe medale.
Po blisko siedmiu godzinach głośnych rozmów, wszechobecnego śmiechu, rytmicznych melodii i zgiełku spotkań, na Rynek w okolicy Ratusza powróciły dźwięki miejskiej codzienności, ale za rok Biblioteka ponownie przeniesie się w plener, by choć na chwilę tę codzienność w pozytywny sposób zaburzyć, podczas kolejnej czternastej już Biblioteki pod Ratuszem.

Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim pragną w tym miejscu serdecznie podziękować: przedstawicielom władz miasta, w tym: burmistrzowi Lewina Brzeskiego Arturowi Kotarze, zastępcy burmistrza Dariuszowi Struskiemu, Skarbnikowi Gminy Urszuli Smolińskiej, radnemu Rady Miejskiej Waldemarowi Włodkowi, kierownikom i urzędnikom Gminy Lewin Brzeski Beacie Hargot, Joannie Mokrzan, Urszuli Struskiej, Ewie Bruchal i Elżbiecie Juszczak-Derzypolskiej za odwiedziny i aktywny udział podczas spotkań z przedszkolakami oraz za życzenia i kwiaty; przedszkolakom i ich wychowawcom za przyjęcie zaproszenia do wspólnej zabawy oraz za życzenia i upominki; uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej i Świetlicy Terapeutycznej za przybycie na Rynek i zaangażowanie w zabawę pod Ratuszem, jak również za miłe słowo i upominki. Dyrektorowi Domu Kultury Wojciechowi Najdzie za dwukrotne wystąpienie przed przedszkolakami oraz za pomoc w organizacji "Biblioteki pod Ratuszem".

 Biblioteka pod Ratuszem, uczestnicy, goście i organizatorzy