×
Wyszukaj w serwisie
×

SKC na inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

W  ostatni piątek Abp Józef Kupny zapalił pierwszą świecę i zainaugurował Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w archidiecezji wrocławskiej. W uroczystym odpaleniu świecy wzięły udział dzieci ze Szkolnego Koła Caritas w Lewinie Brzeskim.

"Świeca, którą ustawiamy na stole wigilijnym, przypomina nam Chrystusa, przypomina nam ciepło świąt Bożego Narodzenia, ale równocześnie przypomina nam o tych wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy, a z którymi chcemy się dzielić tym, co mamy. W ten sposób pokazujemy, że mamy kochające serca" – podkreślał arcybiskup.          

"Jezus Chrystus przychodzi do nas w tym małym światełku, ale to światełko ma ogromną moc, daje wiele nadziei, wiele radości i tą radość niesiemy wszyscy razem z tymi dziećmi, które do nas przybyły z Lewina Brzeskiego. Wszystkim za wszelkie dobro składam serdeczne "Bóg zapłać" – dziękował ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Pierwsza świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pojawiła się 31 lat temu. Zebrane środki pozwalają m.in. dofinansować letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Warto nadmienić, że 21 listopada za projekt Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas została uhonorowana Nagrodą Prezydenta RP "Dla dobra wspólnego".

Po zapaleniu świecy arcybiskup wręczył wolontariuszom słodkości, po czym mieliśmy okazję zwiedzić "przed czasem" Muzeum Archidiecezjalne (otwarcie muzeum dla zwiedzających planowane jest na 12 grudnia). Podziwialiśmy więc rzeźby, dzwony, sarkofag, płaskorzeźby, chrzcielnice czy liczne obrazy, w tym "Madonnę pod jodłami" Lucasa Cranacha Starszego z 1510 roku, tkaniny liturgiczne pochodzące z XIII wieku, liczne ornaty, a także zbiory złotnicze – kielichy mszalne, monstrancje, relikwiarze. Zbiory obejmują też przedmioty z epoki neolitu, brązu i żelaza znalezione na terenie Śląska, starochrześcijańskie zabytki, mumię egipską z IV wieku czy najstarszy dzwon w Polsce "Świętosław" pochodzący z 1300 roku. Dodatkową atrakcją muzeum są multimedialne prezentacje na specjalnych, dotykowych ekranach, które pozwalają na zapoznanie się z poszczególnymi dziełami.

To jednak nie koniec doznań, bowiem ulicą Katedralną spacerkiem ruszyliśmy w stronę Kościoła Mariackiego Na Piasku, a stamtąd dalej - na wrocławski Rynek, aby jak ubiegłego roku wpaść do McDonalda oraz ponownie zachwycić się jarmarkiem wrocławskim i poczuć "magię świąt". Poczuliśmy. I to wieloma zmysłami: wzrokiem (piękne domki), węchem (mięsko grillowane), słuchem (gadający renifer), smakiem (tony słodkości), a szczególnie...dotykiem - łapiąc za portfele i sprawdzając czy starczy kasy:)

Przy okazji: w związku z przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, wszystkim Wolontariuszom - zarówno tym młodszym jak i tym starszym: z Parafialnego Zespołu Caritas, pracujących w punktach pomocy na ul. Nysańskiej, Mickiewicza i Piasta Kołodzieja, składamy serdeczne podziękowania za współpracę oraz życzymy cierpliwości i wytrwałości w pracy na rzecz potrzebujących.

Joanna Taratuta i Urszula Kowalska 

 Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji wrocławskiej

Więcej:

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/107426/Swiatlo-Chrystusa-posrod-nashttps://wroclaw.tvp.pl/83749917/31-wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom-swieca-caritas-zapalonahttps://wroclaw.gosc.pl/doc/9063517.Pierwsza-swieca-zaplonelahttp://wroclaw.caritas.pl/2024/11/29/wigilijna-swieca-niesie-dobro/