×
Wyszukaj w serwisie
×

Kultura

mgdk1.jpeg

Na terenie gminy Lewin Brzeski działają 2 domy kultury: w Lewinie Brzeskim i Łosiowie

Miejsko - Gminny Dom Kultury jest organizatorem wielu atrakcyjnych imprez o charakterze ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym.

00 Edward Domański, Lewin wieczorem

OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI imienia Nastasa Diakowskiego - impreza cykliczna od 1998 roku dla amatorów malarstwa, którzy zjeżdżają do Lewina Brzeskiego by malować obrazy przedstawiające piękno miasta i jego okolic. Impreza ta zdobywa coraz większe uznanie, jest wizytówką Lewina i zarazem jednym z rozpoznawalnych punktów na mapie kulturalnej Polski.

Zobacz wernisaż malarski

Wykonane prace można corocznie nabyć podczas wernisażu malarskiego kończącego plener. Co więcej prace reprezentujące wszystkie plenery można oglądać  na wystawie w Domu Kultury.

Zobacz prace uczestników: 
Kultura

 

HERODY 2011 1

WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH „HERODY” – impreza odbywa się od 1984 roku na przełomie stycznia i lutego.

Zadaniem imprezy jest podtrzymanie tradycji kolędniczych na Śląsku Opolskim, jak również zachęcenie młodych ludzi do pielęgnowania tradycji ogólnopolskich i lokalnych.

 

Dni Lewina taniec ognia

Dni Lewina 2011 12

Dni Lewina 2011 4

 DNI LEWINA – impreza cykliczna odbywająca się każdego roku w Zielone Świątki, podczas której organizowane są zabawy na świeżym powietrzu, koncerty, dyskoteki i prezentacje.

Główną atrakcją Dni Lewina jest unikalna w skali kraju impreza pt. Turniej miast, podczas której przedstawiciele konkurujących miejscowości rywalizują ze sobą.

 

  wianki zbiorowe

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – NOC KUPAŁY – impreza organizowana w najdłuższą noc w roku, podczas której tradycją jest puszczanie wianków do wody oraz zabawa na świeżym powietrzu do białego rana.

  Biesiada kresowa 1

BIESIADY KRESOWIAKÓW – Dom Kultury organizuje także imprezy muzyczno – biesiadne dla osób zainteresowanych kulturą kresów wschodnich.

 

  Festyn_w_Sarnach_Małych10

ZIELONE FESTYNY – na terenach wiejskich organizuje się festyny wiejskie. Są to bloki imprezowe zaadresowane do wszystkich grup wiekowych.

Dom Kultury w Lewinie Brzeskim prowadzi także różnorodne zajęcia dla mieszkańców gminy

 

  Lewiniacy 3

Kapela Podwórkowa LEWINIACY – kapela folkowa rozpoznawalna na terenie całego kraju. Corocznie muzycy grają kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą. W tym względzie rekordowy był rok 1998, kiedy to odbyli 57 koncertów. Lewiniacy nagrali już 2 płyty z własnymi aranżacjami. w 2001 roku otrzymali zaproszenie jako goście honorowi na Festiwal Państw Nadbałtyckich do Karlshamn w Szwecji.

  Ta joj

 Zespół wokalny TA JOJ – prezentujący kulturę kresów wschodnich

  Sami Swoi

Zespół wokalny SAMI SWOI – prezentujący kulturę kresów wschodnich.

 

W sumie w ramach Domu Kultury funkcjonuje 9 zespołów i sekcji artystycznych: tanecznych, wokalnych i teatralnych.

  moneta_50_DK_rewers

W 2008 roku Miejsko – Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim obchodzi 50 – lecie swojego istnienia. Z tej okazji wydał medal okolicznościowy w nakładzie 300 szt.
Otrzymają go osoby związane z kulturą, które w okresie półwiecza realizowały lub miały wpływ na kulturalny rozwój miasta i gminy Lewin Brzeski.

 

 Kontakt

Dyrektor: Tadeusz Tadla
Miejsko - Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim
ul. Rynek 14
49-340 Lewin Brzeski
tel. 077 404 23 00

www.mgdk-lewinbrzeski.pl