×
Wyszukaj w serwisie
×

2008 rok

100_0752.jpeg  

100_0766.jpeg _

100_0721.jpeg

100_0738.jpeg

100_0716.jpeg

100_0715.jpeg

100_0714.jpeg

100_0714.jpeg

100_0710.jpeg

W dniach 09 – 15 sierpnia 2008 roku grupa 36 dzieci z gminy Lewin Brzeski wraz z dyrektorem Szkoły Podstawowej  Panem Zdzisławem Biernackim oraz opiekunami (Panie Urszula Kowalska, Małgorzata Szemelak, Barbara Samborska, Ewa Sierakowska i Teresa Mostowska) i przedstawicielami władz samorządowych (Pani Burmistrz Anna Twardowska, Sekretarz Gminy Pani Barbara Chyża oraz dwoje radnych Rady Miejskiej – Pani Grażyna Lenartowicz i Pan Dariusz Zięba) przebywała w węgierskiej gminie Szegvar. Współpraca pomiędzy gminami Lewin Brzeski i Szegvar trwa od 1997 roku i opiera się m.in. na wymianie wakacyjnej dzieci i młodzieży.
Młodzież i dorośli zakwaterowani byli u rodzin węgierskich, które podobnie jak polskie rodziny przyjmujące dzieci węgierskie, okazały nam wiele serca i troski, aby pobyt w ich kraju był dla nas jak najmilszym wyjazdem wakacyjnym i dostarczył niezapomnianych wrażeń..
Program pobytu na Węgrzech był jak zawsze ciekawy i dostosowany do zainteresowań dzieci i dorosłych. Oprócz zwiedzania Szegvar (lokalne muzeum, szkoła, kościół) zorganizowano piknik nad stawem rybnym, gdzie każdy z uczestników mógł skosztować zupy rybnej, popływać łódką, wędkować czy przejechać się wozem zaprzężonym w konie. Odwiedziliśmy również miasto Szeged, które uważane jest za stolicę południowej części Wielkiej Niziny i stanowi jej centrum oświatowe, kulturalne i ekonomiczne. Zwiedzaliśmy m.in. Kościół Wotywny, który stanowi obecnie symbol Szegedu. Po wielkiej powodzi w 1879r. ocalali mieszkańcy miasta przyrzekli ufundować wielką świątynię, która stanowić miała formę podziękowania Bogu za zachowanie ich przy życiu. Obietnicę tę spełniono dopiero w 1920 roku.  Imponujące wrażenie robi wnętrze świątyni. Znajdują się w niej prawdopodobnie największe organy w Europie, składające się z 10180 piszczałek (regularnie organizowane są koncerty). Zwiedzaliśmy też Ópusztaszer. Według zapisków Anonima gdy plemiona Madziarów przybyły na teren Wielkiej Niziny, ich wodzowie zwołali naradę, w czasie której podzielili między siebie państwo i opracowali podstawowe zasady obowiązujące w przyszłej ojczyźnie. Miało to miejsce w 896r. właśnie w Ópusztaszer. Tysiąc lat później, w 1896r., Węgrzy postanowili upamiętnić to spotkanie wznosząc na terenie niewielkiej wsi monumentalny pomnik, wokół którego powstał później wielki Narodowy Skansen Historyczny, gdzie  zgromadzono kilka zróżnicowanych tematycznie ekspozycji. Najciekawszą z nich jest rekonstrukcja typowej węgierskiej wsi z XVIII-XIX wieku, gdzie zwiedzać można chaty wiejskich rzemieślników: garncarzy, piekarzy, koszykarzy, zielarzy etc. Znajduje się tu również słynny obraz-panorama autorstwa Árpáda Feszty'ego. Przedstawia wodza Madziarów, Árpáda, który prowadzi swój lud na żyzne tereny Wielkiej Niziny. Płótno zostało poddane gruntownej renowacji w 1995r, której dokonali m.in. polscy konserwatorzy. Największą atrakcją były niewątpliwie wyjazdy na baseny termalne w Szentes i Kiskunmajsa oraz wyjazd nad Balaton,  które stanowiły nie lada atrakcję przy prawie 40 stopniowym upale. W dniu wyjazdu do Polski zwiedziliśmy miasto Székesfehérvár - najstarsze miasto na Węgrzech. Przez ok. 500 lat Székesfehérvár był siedzibą królewską. W wybudowanej w mieście katedrze koronowano 43 królów (poczynając od pierwszego króla Węgier, Św. Stefana).
W czasie pobytu w Szegvar delegacja dorosłych spotkała się również z przedstawicielami władz Szegvaru oraz członkami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, gdzie Pani Burmistrz Lewina Brzeskiego oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej zapewnili wszystkich zebranych o kontynuacji współpracy w latach następnych oraz zaprosili przedstawicieli Szegvaru do złożenia wizyty w Lewinie w przyszłym roku.