V Festiwal Nauki w Łosiowie
Po raz piaty w Gimnazjum w Łosiowie im. Polskich Noblistów odbył się Festiwal Nauki na temat: „ Ziemia i zagrożenia z niej płynące”.
Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z efektami pracy uczniów, którzy realizowali dwa projekty: „ Aktywny w szkole, aktywny w życiu” (współfinansowany przez UE i Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz projekt edukacyjny kl. II.
Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca burmistrza Gminy Lewin Brzeski p. Dariusz Struski, radny i sołtys Łosiowa p. Mieczysław Adaszyński, wizytatorki z Kuratorium Oświaty w Opolu: p. Bożena Besz, p. Małgorzata Prokop, p. Małgorzata Kowalik, doktor Stanisława Mielimąka - przedstawicielka UŚ w Katowicach, uczniowie oraz nauczyciele z PSP w Skorogoszczy, PSP i Gimnazjum z Lewina Brzeskiego (zrzeszeni w Stowarzyszeniu Szkół Innowacyjnych) oraz PSP w Łosiowie i Gimnazjum w Skorogoszczy. Na spotkaniu byli też oczywiście rodzice uczniów.
O godz. 830 16 marca 2012r. w sali informatycznej gimnazjum powitano gości i rozpoczęto festiwal prezentacją multimedialną prezentującą kompleksowe działania w projekcie „ Trzy żywioły”. Potem Koło Matematyczno- Naukowo- Techniczne zaprezentowało budowę ziemi i jej własności fizyczne oraz pole grawitacyjne i magnetyczne w formie plakatu i doświadczenia fizycznego oraz „ Ziemię w liczbach”. Uczennica klasy III Patrycja Ochman przedstawiła referat nt. „ Znaczenie Ziemi przez duże Z i małe z” (tekst napisany w Brailu).
Natomiast szkolni chemicy na plakacie i doświadczeniami pokazali badanie pH gleby z terenu szkoły oraz skład chemiczny i promieniotwórczy ziemi.
Niespodzianka czekała zebranych gości w sali nr 1, gdzie grupa języka polskiego zaproponowała napisanie dyktanda wykorzystującego wyrazy pojawiające się w pracach zespołów uczniowskich. Po ortograficznych łamigłówkach wszyscy wysłuchali piosenki w metrum na dwa pt. „Mądry liść” przygotowanej przez szkolnych muzyków. Można było wysłuchać też dialogów dwujęzycznych oraz wziąć udział w konkursie z języka angielskiego i niemieckiego. Koło informatyczne zaprezentowało funkcje robota Lego mindstorms nxt 2.0. Duże zaciekawienie oglądających robota wzbudziło też jego nazwanie przez uczniów „ Zenkiem Planetą”. Grupa geograficzna przedstawiła makietę, plakaty , profile glebowe, mapę mentalną oraz doświadczenie związane z kulą ziemską. Natomiast biolodzy wspólnie z plastykami zaprezentowali planszę dydaktyczną wykonaną metodą elektroniczną pt. „Edafon- lokatorzy gleby” oraz metodologię badań naukowych na przykładzie. doświadczenia opisującego zasolenie gleby.
Na koniec festiwalu przewidziano prezentację multimedialną nt. „ Zagrożenia płynące od ziemi” przygotowaną przez Koło Matematyczno-Naukowo- Techniczne. Grupa uczniów przedstawiła też model wulkanu w ramach prezentacji historycznych pod hasłem: „ Największe trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów w historii świata”. Na zakończenie V Festiwalu Nauki uczniowie wzięli udział w teście interaktywnym „ Wiem wszystko o Ziemi przez Z i małe z”.
Po tylu wrażeniach i nowych wiadomościach zaprezentowanych w oryginalny oraz nowoczesny sposób zakończył się dzień z nauką w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie.
Relację z festiwalu przygotowali:
mgr Katarzyna Świderska i mgr Czesław Adaszyński