×
Wyszukaj w serwisie
×

50 lat Publicznej Szkoły Podstawowej Im. Juliusza Słowackiego w Łosiowie

10 września 1961r. w Łosiowie uczniowie po raz pierwszy przekroczyli próg nowej szkoły – Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jej budowę postulowali mieszkańcy i czynnie włączyli się do prac budowlanych. A ponieważ pierwsi powojenni łosiowianie pochodzili z okolic Krzemieńca, postanowili nadać szkole imię Juliusza Słowackiego, aby przypominał ich dzieciom i wnukom o wschodnich korzeniach.

50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w dniach 26 i 27 kwietnia 2012r. Pierwszy dzień święta należał do uczniów, rodziców i obecnie pracujących nauczycieli. Rozpoczął się odsłonięciem pamiątkowej tablicy wmurowanej przy wejściu do szkoły, ufundowanej przez Radę Rodziców. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Leszek Włodarczyk. Kolejna  część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Zebrani mogli obejrzeć ciekawą i sentymentalną prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły, jej tradycjom oraz współczesnemu życiu. Następnie odbył się finał konkursu o życiu i twórczości patrona szkoły, Juliusza Słowackiego. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lewinie Brzeskim, która była jednocześnie fundatorem cennych nagród. Uczniowie przygotowywali się do potyczek o patronie szkoły przez miesiąc, zgłębiając swoją wiedzę przy nieocenionej pomocy pani Ludwiki Chojnackiej, pracownicy biblioteki w łosiowskim Domu Kultury. Konkurs wygrała uczennica klasy IV Maja Barszcz, II miejsce zajęła Aleksandra Barszcz (kl.IV), III miejsce Marta Piwowarska (kl.VI).

50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie

50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie 50 - lecie Szkoły Podstawowej w Łosiowie

Część artystyczną rozpoczęła inscenizacja fragmentu „Balladyny” przygotowana przez uczniów klas piątych. Następnie przedstawiony został montaż słowno – muzyczny opracowany przez panią Teresę Gabruk, który zapoznał widzów z historią powojennego osadnictwa w Łosiowie oraz historią szkoły. Uczniowie klasy III odegrali niezwykle sugestywnie scenkę z życia Juliusza Słowackiego oraz polskiej emigracji w XIX w.

Na zakończenie zebrani zwiedzili przygotowane w klasach wystawy, na których mogli podziwiać prace plastyczne uczniów oraz artystyczne dzieła mieszkańców Łosiowa i okolic, a także trofea sportowe, osiągnięcia dydaktyczne szkoły, nowoczesne pomoce szkolne. Obejrzeli również setki zdjęć z pięćdziesięcioletniego życia szkoły.

Drugi dzień jubileuszu rozpoczął się Mszą św. w Kościele p.w. Jana Chrzciciela w Łosiowie. Po nabożeństwie pochód uczniów, na czele którego niesiony był sztandar szkoły, przeszedł przez cały Łosiów aż do budynku szkolnego. W szkole uroczyscie wszystkich powitała dyrektor PSP w Łosiowie pani Beata Hargot . W uroczystości wzięli udział: Halina Bilik – Opolski Kurator Oświaty, Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego, Henryk Mazurkiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego,  Artur Kotara i Dariusz Struski – Burmistrz i v-ce Burmistrz Lewina Brzeskiego, Waldemar Włodek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim oraz wielu innych znamienitych gości. Przybyli również nauczyciele i pracownicy zatrudnieni wcześniej w naszej szkole, nauczyciele – emeryci oraz absolwenci.

W części artystycznej zaproszeni dyrektorzy łosiowskiej szkoły zostali uhonorowani przez dzieci specjalnymi medalami oraz piosenkami z osobistymi dedykacjami. Ten fragment programu przywołał wiele miłych wspomnień i najbardziej rozbawił zgromadzonych gości. Na zakończenie nauczyciele obecnie pracujący w szkole zadedykowali i zaśpiewali piosenkę wszystkim byłym pracownikom.

Po części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć przygotowane wystawy, odnaleźć siebie na bogatej ekspozycji zdjęć oraz powspominać stare, dobre czasy przy filiżance kawy.

Dyrekcja i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i Rodzicom, którzy wspierali nas w przygotowaniu tego wspaniałego jubileuszu.