×
Wyszukaj w serwisie
×

Noc czarów i magii w Bibliotece

Już po raz drugi Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zorganizowała nocną imprezę dla dzieci na zakończenie roku szkolnego. Tym razem hasłem przewodnim całonocnej zabawy była magia i czary. Był to niezwykły i niesamowity czas dla wszystkich uczestników.

noc czarów i magii   noc czarów i magii   noc czarów i magii

noc czarów i magii   noc czarów i magii


Natchnienie do wszelkich zabaw i konkurencji organizatorzy czerpali z „Harrego Pottera” -  popularnej powieści fantasy dla dzieci. Cykl siedmiu tomów opisujących perypetie młodego czaro-dzieja odegrał w czasie nocy rolę Magicznej Księgi kryjącej tajemnice świata czarodziejów, które dla „mugoli”, czyli „niemagicznych” ludzi, są niedostępne. Księga dopuszcza jednak, aby osoby urodzone w „mugolskich” rodzinach stały się prawdziwymi czarodziejami. Tak też było z zaproszonymi do biblioteki czytelnikami.

Przybyłe tej nocy do biblioteki czarownice sprawdzały, czy młodzi uczestnicy posiadają odpowiednie predyspozycje, aby zasłużyć na miano czarownic i czarodziejów. Musieli oni w tym celu przejść sześć magicznych prób objętych Certyfikatem Umiejętności Magicznych.  Najtrudniejszym z zadań było odnalezienie składników „eliksiru wielosokowego”, które złośliwy chochlik kornwalijski pochował w różnych miejscach w bibliotece, pozostawiając jedynie podchwytliwe wskazówki. Dzieci spisały się na medal, dzięki czemu czarownice mogły uwarzyć eliksir, którego moc przemieniła młodych uczestników w czarownice i czarodziejów. Nie przeraził ich nawet niezbyt dobry smak eliksiru.

Dzieci, przebrane za istoty z magicznego świata, przeszły śpiewająco kolejne próby, m.in. próbę rzucania zaklęć i próbę gry w quidditcha, dyscyplinę sportową czarodziejów. Uczestnicy, w trakcie próby z wiedzy tajemnej, zaskoczyli organizatorów doskonałą znajomością fabuły „Harrego Pottera”. Wymienione zadania początkujący czarodzieje wykonywali w trzech zespołach, do których zostali przydzieleni za pomocą „Tiary Przydziału”. Każdy zespół, za poprawne wykonanie zadania, otrzymywał punkty w postaci pieniążków ze świata czarodziejów, za które dzieci mogły kupić magiczne słodycze: fasolki wszystkich smaków i czekoladowe żaby z kartami przedstawiającymi wizerunki bohaterów Harrego Pottera. Gdy test dobiegł końca, dzieci złożyły podpisy na Certyfikacie Umiejętności Magicznych, przypieczętowując w ten sposób inicjację na prawdziwe czarownice i czarodziejów.

Zabawa w bibliotece trwała do białego rana. Dzieci bawiły się tak dobrze, że nie trzeba było im nawet podawać eliksiru słodkiego snu. Mamy nadzieję, że noc w bibliotece była dużym przeżyciem dla młodych czytelników. Już dziś zapraszamy na kolejną, trzecią już noc w bibliotece w 2013 roku.


Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl