×
Wyszukaj w serwisie
×

WAKACJE Z DUCHAMI 2012 w Świetlicy Terapeutycznej

 

W dniach od 2 do 13 lipca 2012 roku w Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim odbyły się zajęcia wakacyjne pod hasłem „Wakacje z duchami 2012”. W sumie podczas dwóch tygodniowych turnusów z wakacji w Świetlicy skorzystało 80.dzieci, w tym młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, która w ramach wolontariatu pomagała w organizacji zajęć. Wakacje współfinansowała Gmina Lewin Brzeski – koszt autokarów, materiałów plastycznych oraz nagród dla dzieci. Rodzice zobowiązani byli do pokrycia kosztów wejściówek (29 zł).
Harmonogram zarówno pierwszego, jak i drugiego turnusu był taki sam. Największą atrakcją cieszyły się oczywiście wycieczki – we wtorek na krytą pływalnię w Brzegu, a we czwartek do podziemnego miasta „Osówka” w Górach Sowich.

wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami

wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami


Podczas całodniowego wyjazdu dzieci poznawały nie tylko tajemnice kompleksu „Osówka” z czasów II Wojny Światowej, ale również spacerowały po lesie, poznając tamtejszą faunę i florę. Podzieleni na cztery drużyny na czele z mianowanymi generałami (wychowawcy) i sierżantami (wybrane dzieci) musieliśmy, wykonując rozmaite zadania, zdobyć 5 tys. punktów. Za uzyskanie tej sumy punktów czekało nas ognisko i smakowite kiełbaski do zjedzenia. Pycha…

Równie atrakcyjna okazała się środa, kiedy to braliśmy udział w grze terenowej. Najpierw musieliśmy w grupach dotrzeć do Kantorowic. Tam czekały na nas… miejscowe duchy oraz Pani Maria Pikul, która opowiedziała nam historię ducha zamieszkującego tamtejszy zameczek myśliwski. Następnie – wciąż w grupach, z mapami i skrzyniami w dłoniach, zaczęliśmy przetrząsać całe Kantorowice w poszukiwaniu zrabowanego, ukrytego przez ducha księżniczki skarbu. Duch okazał się psotliwy, ponieważ zostawił nam oprócz skarbu także różne zadania, które należało poprawnie wykonać. Była wśród nich i krzyżówka, i puzzle, a także sudoku, rozsypanka literowa oraz zaszyfrowana wiadomość od samego ducha. Poszukiwania były ekscytujące, ale też męczące, dlatego też w połowie drogi zatrzymaliśmy się „Pod Bocianim Gniazdem”, gdzie dzięki gościnności Pani Marii Pikul zjedliśmy ziemniaczki prosto z paleniska (serdecznie dziękujemy!). Zabawa zakończyła się na nowym placu zabaw (gdzie duch podrzucił nam coś słodkiego), który niedawno powstał w Kantorowicach. Następnie żądni dalszych emocji wróciliśmy do Świetlicy.

Ostatniego dnia dzieci bawiły się przy muzyce w lewińskim Domu Kultury – był to bal duchów, czarownic i innych niesamowitych stworów.

Oprócz wymienionych wyżej atrakcji dzieci podczas wakacji w Świetlicy brały udział w zajęciach plastyczno – manualnych (wykonywały łańcuszki-duszki oraz nietoperze), zajęciach integracyjnych i dowolnych oraz w zajęciach sportowych (zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy DUCH”). Organizowane były różne konkursy: sesja plakatowa „Bezpieczne wakacje”, quiz o bezpieczeństwie, zawody sportowe oraz konkursy taneczne  i sprawnościowe podczas Strasznego Balu.

Piątek był dniem podsumowań – wtedy dzieci otrzymywały nagrody i dyplomy za różne konkursy i osiągnięcia, np. w dziedzinie sportu, w pływaniu, w poszukiwaniu skarbów, itp. Każde dziecko wyszło ze Świetlicy z jakimś drobnym upominkiem – soczkiem, batonikiem i zeszytem.

wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami

wakacje z duchami   wakacje z duchami   wakacje z duchami

 

W drugim tygodniu – 13 lipca 2012 roku gościliśmy w Świetlicy Zastępcę Burmistrza Lewina Brzeskiego Pana Dariusza Struskiego. Pan Burmistrz osobiście wręczył dzieciom dyplomy oraz obejrzał prezentację multimedialną podsumowującą minione dwa tygodnie wakacji w Świetlicy. Dyrektor Świetlicy, Pani Renata Pietruńko wręczyła mu wakacyjne pamiątki przygotowane przez dzieci – łańcuszek oraz sowę z gipsu, która została wykonana podczas wycieczki do „Osówki”.

I tak minęły nam kolejne udane wakacje w Świetlicy. Z tego, co wiemy to niektórzy nie mogą już doczekać się kolejnych !!! ZAPRASZAMY!!!