×
Wyszukaj w serwisie
×

Półkolonia w Kantorowicach

W dniach 23.07. – 27.07. 2012r. świetlica wiejska w Kantorowicach zamieniła się w „ Krainę Zabawy”. Zagościły w niej przedszkolaki i dzieci szkolne, w sumie 35 uczestników.  Grupą dzieci szkolnych opiekowała się nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim -  pani Jolanta Mazur.

Dwudziestu  uczestników  zorganizowało „Klub Odkrywców Zabawy”.

Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach

Półkolonia w Kantorowicach Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach


Każdego dnia  działo się coś innego. Krainę Zabawy rozpoczął chrzest półkolonisty. Ten, kto chciał zasłużyć na miano kolonisty musiał wykonać przygotowane przez wychowawcę zadania. Były one  różne: trudniejsze, łatwiejsze, zabawne i dziwne. Każdy kandydat musiał zaliczyć wszystkie. Między innymi należało przejść bosymi stopami po ścieżce ułożonej z szyszek, wyłowić jabłka z wody  nie używając rąk, a także zjeść bardzo kwaśny plaster cytryny.  Wszyscy doskonale poradzili sobie  z tymi zadaniami. Śmiechu było co niemiara.  Nowi koloniści na koniec zostali polani wodą i od tej pory mieli pełne prawo przebywać cały tydzień w” Krainie Zabawy”.

Tego dnia na pamiątkę swojej obecności na półkolonii koloniści posadzili rośliny, które będą ozdabiały nowo zagospodarowany plac zabaw w Kantorowicach.

Drugiego dnia koloniści zamienili się w poszukiwaczy skarbów.

Z samodzielnie wykonanymi banderami pirackimi wyruszyli po śladach  zwiedzając najpiękniejsze zakątki Kantorowic. Po drodze czekały na nich niespodzianki i  bardzo trudne zadania do wykonania.  Pani Maria Pikul opowiadała uczestnikom wyprawy o ciekawostkach przyrodniczych  znajdujących się na tym terenie. Trasa była dość daleka, jednak czas bardzo szybko minął. Poszukiwacze skarbu zajęci wypatrywaniem wskazówek i ukrytych zadań szybko dotarli do celu i bez trudu odnaleźli ukryty na placu zabaw słodki skarb. Zmęczeni ale zadowoleni  koloniści  wrócili do świetlicy. Tak zakończył się  drugi dzień w „Krainie Zabawy”.
W ciągu dwóch następnych dni odbyły się wycieczki: 25.07. dzieci wraz z opiekunami pojechały na basen do Brzegu, gdzie spędziły całe dwie godziny na zabawach w wodzie.

Ciekawym przeżyciem był wyjazd26. 07. do Wioski Indiańskiej  Hacioka w Dąbrówce Dolnej. Dzieci zwiedziły indiański skansen. Zobaczyły, jak naprawdę żyli Indianie. Poznały ich domostwa, stroje, przedmioty codziennego użytku, obyczaje. Miały również okazję zmierzyć się z indiańskimi konkurencjami. Na koniec zjadły pieczone kiełbaski. Zauroczone  kulturą dumnego narodu Czerwonoskórych, pełne wrażeń wróciły do domu.
Ostatni dzień  na półkolonii w Kantorowicach  rozpoczął się sportowo.

Na boisku  odbyła się Olimpiada. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki pokonywały tor przeszkód, między innymi wykazywały się umiejętnością chodzenie na szczudłach , a także puszczaniem samolocików z papieru. Były również skoki na skakance i biegi.

Po powrocie do świetlicy rozpoczęła  się dyskoteka kolonijna, podczas której wybrano Miss i Mister Półkolonii. Uczestnicy Klubu Odkrywców Zabawy spośród siebie wybrali jako Miss – Julię Mazur, a jako Mister – Bartłomieja Antolaka.   Tańczyli wszyscy: duzi i mali. Największym powodzeniem cieszyły się wesołe konkursy z nagrodami.

Na koniec  półkolonii każdy uczestnik otrzymał odznakę „ Super Półkolonista”, dyplom za aktywny udział w „Krainie Zabawy” oraz nagrodę rzeczową.

Kolonistka Julia tak napisała o tym tygodniu spędzonym w Kantorowicach:
„Półkolonia rzecz  wspaniała
Bardzo mi się podobała
Tyle dzieci i zabawy
Każdy dzień był bardzo ciekawy”

Półkolonie zorganizowała Pani Maria Pikul – Prezes  Stowarzyszenia Przyjaciół Kantorowic. To  dzięki  jej zapałowi i zaangażowaniu dzieci mogły spędzić  aktywnie czas na świeżym powietrzu.   

wychowawca półkolonii - Jolanta Mazur

  Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach   Półkolonia w Kantorowicach