×
Wyszukaj w serwisie
×

Obchody Święta Plonów

 
Już od wielu lat dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. Są też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy po pełnej wysiłku, pracy na roli.
Dnia 09 września 2012 roku w miejscowości Nowa Wieś Mała odbyły się dożynki gminne. Gospodarzem dożynek był Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.
Jak co roku obchody święta plonów rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, podczas której zostały  poświęcone  przyniesione przez rolników plony oraz chleb.
 
 
 
Po Mszy Świętej Starostowie dożynek w osobie Pani Janiny Kutna - Siwuchin oraz Pana Piotra Jesionek przekazali na ręce Burmistrza chleb dożynkowy. Szczególny i symboliczny dar, który jest również symbolem wspólnej pracy wielu ludzi, symbolem trudu rolnika i tych wszystkich, którzy pracują na rzecz rolnictwa.
Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara podziękował wszystkim gościom za przybycie.
Ze szczególnymi słowami podziękowań za trud i zaangażowanie włożone w swoja pracę Burmistrz zwrócił się do rolników:
- „ Współczesny rolnik poza pracowitością musi odznaczać się także wiedzą i wysoce specjalistycznymi umiejętnościami. Z jednej strony musi posługiwać się nowoczesnym i często skomplikowanym sprzętem rolniczym, z drugiej zaś strony musi posiadać wiedzę z zakresu nowoczesnych metod upraw rolnych i hodowli zwierzęcej, a także dziedziny ekonomii i pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej ” – zaznaczył Burmistrz.
Pamiętajmy to dzięki trudniej pracy rolników, która jest często przez nas niedoceniana, codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb i plony z ich ciężkiej pracy. 
 
 
Po uroczystym otwarciu gali dożynkowej rozstrzygnięte zostały konkursy na Koronę dożynkową, Wieniec i Prace Plastyczne 2012”, „Piękna Wieś Lewińska 2012”, „Najpiękniejsza Zagroda Dożynkowa 2012”.
Spośród 20 sołectw Gminy Lewin Brzeski swoje prace do konkursu na „Koronę dożynkową, Wieniec i Prace Plastyczne 2012” zgłosiło 10 sołectw. Komisja nagrodziła 3 najpiękniejsze Korony. Tegoroczny zwycięzca to Korona wykonana  przez Sołectwo Sarny Małe, drugą nagrodę zdobyła praca plastyczna wykonana przez Sołectwo Różyna a trzecie miejsce zostało przyznane  Koronie z Sołectwa Borkowice.
Ponadto, poza konkursem nagrodę ufundowaną przez gminne koło Polskiego Stronnictwa Ludowego, otrzymało Sołectwo Kantorowice za wykonaną koronę oraz dekorację.
 
 
W konkursie „Piękna Wieś Lewińska 2012” przyznano nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii „Najpiękniejsza Wieś” zwyciężyło sołectwo Różyna, drugie miejsce zajęło sołectwo Nowa Wieś Mała, a trzecie sołectwo Strzelniki oraz wyróżnione zostały sołectwo Ptakowice i Łosiów.
W kategorii „Najlepszy projekt” zwyciężyło sołectwo Różyna za projekt „Konfitura z płatków róż, sok z płatków róż”.
Konkurs na „Najpiękniejszą Zagrodę Dożynkową 2012” wygrała zagroda Państwa Domaradzkich. Drugie miejsce przyznane zostało zagrodzie Państwa Jesionek natomiast trzecie zdobyła zagroda Państwa Witek.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
 
 
Szczególne podziękowania składamy na ręce mieszkańców sołectwa Nowa Wieś Mała w tym Pana Piotra Jesionek, który wraz z młodzieżą wykonał bardzo ciężką pracę, aby przygotować sołectwo do dożynek. Niniejsze podziękowania kierujemy także do Stowarzyszenia  Rozwoju Nowej Wsi Małej oraz wszystkich mieszkańców Nowej Wsi Małej, którzy choćby w najmniejszy sposób przyczynili sie do uświetnienia obchodów tegorocznego święta plonów.
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie oraz wspólne świętowanie, dziękujemy za pomoc w organizacji dożynek oraz za wsparcie finansowe dla sponsorów Banku Spółdzielczego Grodków Łosiów oraz Banku Spółdzielczego w Oławie.