×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejskie Dni Dziedzictwa

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. We wrześniu 2012 roku Polska już po raz 20 bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Po raz kolejny także i Skorogoszcz wzięła udział w tegorocznej edycji EDD.   Dzięki temu mieszkańcy i goście   mieli doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Europejskie Dni Dziedzictwa.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 1.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 2.jpeg

Europejskie Dni Dziedzictwa 3.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 4.jpeg

Europejskie Dni Dziedzictwa 6.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 7.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 8.jpeg


Hasło tegorocznej edycji to: „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” .Temat ten ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Ważnym celem jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji        i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywania nieznanego, przywoływania tego co  zapomniane.         

Europejskie Dni Dziedzictwa 9.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 10.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 11.jpeg

W niedzielne popołudnie 2 września w zespole parkowo - pałacowym w Skorogoszczy podczas EDD 2012 przygotowano wiele atrakcji. Podczas całej imprezy można było zapoznać się z wystawą pt. “Obrazki z przeszłości w akwafortach Kajetana Wincentego Kielisińskiego przygotowaną przez filię Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy. W obecności burmistrza A.Kotary , jego z-cy D.Struskiego, ks.proboszcza M.Biernata oraz dyrektor szkoły podstawowej H.Grubiak dokonano uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego i kortu tenisowego Skorogoszczy. Następnie Bractwo Rycerskie “Kuźnia” z LewinaBrzeskiego zaprezentowało pokaz ubiorów, uzbrojenia i umiejętności rycerskich. Aby nawiązać do tegorocznego hasła EDD odegrano inscenizację plenerową w karczmie staropolskiej, miały miejsce rekonstrukcja średniowiecznych walk rycerskich, które cieszyły się największym zainteresowaniem. W czasie imprezy miała miejsce promocja publikacji- książeczki pt.“Legenda o Skorogoszczy” , wydanej przez Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy oraz brzeskie Starostwo Powiatowe z okazji EDD 2012.Dla spragnionych nowoczesności pokazano technologie XXI w. w ofercie zabaw dla dzieci.Koncert zespołu wokalno-muzycznego z Opola a następnie potańcówka do północy ubarwiły imprezę. Organizatorzy to:TRL “Zielony Most” w Skorogoszczy, Sołectwo Skorogoszcz, Biblioteka Publiczna w Skorogoszczy i Dom Kultury w Lewinie Brzeskim.    

Europejskie Dni Dziedzictwa 13.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 14.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 15.jpeg  

Europejskie Dni Dziedzictwa 16.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 17.jpeg

Europejskie Dni Dziedzictwa 18.jpeg Europejskie Dni Dziedzictwa 19.jpeg