×
Wyszukaj w serwisie
×

RODZINNA WYCIECZKA DO HENRYKOWA

Ostatnią sobotę września (29.09.2012) uczestnicy projektu „Ekologia i kultura to nasza druga natura”, realizowanego przez Świetlicę Terapeutyczną w Lewinie Brzeskim, spędzili wraz ze swoimi bliskimi w Henrykowie.

Henryków Henryków   Henryków   Henryków

Henryków   Henryków   Henryków   Henryków   Henryków


Podczas wspólnego wyjazdu mieliśmy okazję otrzeć się o początki polskiej kultury. Zwiedziliśmy bowiem Opactwo Cysterskie, w którym przechowywana jest kopia słynnej Księgi Henrykowskiej. Właśnie na kartach tej księgi zapisano pierwsze zdanie w języku polskim: „day ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co znaczy „daj, ja będę mełł, a ty odpocznij”. Słowa te wypowiedział czeski chłop Boguchwał ze wsi Brukalice do swojej żony Polki.

Zarówno sam klasztor, jak i przyległy do niego kościół to ważny zabytek i element dziedzictwa kulturowego Polski. W kościele na uwagę zasługują przede wszystkim unikalne na skalę europejską, drewniane stalle. Ich budowa trwała 150 lat. Natomiast w tzw. „pałacu opackim” mieliśmy okazję podziwiać m.in.: Kapitularz klasztorny, Salę Żółtą, Refektarz, Salę Purpurową oraz Salę Dębową, gdzie eksponowana jest w/w kopia.

Po części  kulturalnej przyszedł czas na cześć ekologiczno – przyrodniczą oraz rekreacyjną. Musieliśmy wejść na pobliską Górę Gromnik, gdzie czekał na nas gorący posiłek – grochówka, gulasz oraz kiełbaski, które piekliśmy nad ogniskiem. Pogoda była śliczna, więc miło się siedziało, rozmawiało i jadło.

Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ na dzieci czekało trzech edukatorów leśnych. Zapoznali oni najmłodszych uczestników wycieczki z zasadami zachowania się w lesie, zabrali ich  na edukacyjny spacer, pokazali wiele ciekawych rzeczy i jeszcze ciekawiej opowiadali o zwierzętach i roślinach, o pracy leśnika, itd. Taka nauka okazała się ciekawsza niż siedzenie w ławkach. Miejmy tylko nadzieję, że „nie pójdzie w las”.

Henryków   Henryków   Henryków   Henryków

Henryków   Henryków   Henryków   Henryków

Henryków   Henryków   Henryków   Henryków


Sobotni wyjazd miał na celu nie tylko zapoznanie dzieci i dorosłych z elementami polskiej kultury oraz ekologii, ale przede wszystkim integrację w rodzinnym i świetlicowym gronie. Chodziło o to, by miło spędzić RAZEM czas. W rodzinnej wycieczce wzięło udział 75 osób.

Zadanie zostało wykonane!!!

Bronisława Nazarko


Projekt „Ekologia i kultura to nasza druga natura” jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu „Świetlica – Praca – Staż”, przy wkładzie własnym Gminy Lewin Brzeski.

logo mpips