×
Wyszukaj w serwisie
×

Współpraca pomiędzy opolskim i dolnośląskim Lewinem

 
W dniu 30 września przedstawiciele władz Gminy Lewin Brzeski na czele z Burmistrzem Arturem Kotarą uczestniczyli w dożynkach gminnych połączonych ze świętem dolnośląskiej gminy Lewin Kłodzki.
Wizyta miała charakter roboczy. Przedstawiciele obu samorządów rozmawiali na temat możliwości przyszłej współpracy gmin na płaszczyznach takich jak: sport, kultura, wymiana doświadczeń czy inne dziedziny życia związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego.
Rozmowy na temat współdziałania pomiędzy opolskim a dolnośląskim Lewinem sięgają ubiegłego roku, kiedy to przedstawiciele Lewina Kłodzkiego przyjechali do Lewina Brzeskiego na Turniej Miast. Nowe władze Lewina Kłodzkiego kontynuują w tym zakresie plany poprzedniego wójta i pragną podtrzymać zawiązującą się nić kooperacji pomiędzy naszymi gminami. Efektem prowadzonych rozmów są wzajemne deklaracje władz obu lewińskich gmin o woli nawiązania współpracy oraz decyzje o konieczności powołania zespołów roboczych do ustalenia szczegółów i zakresu partnerstwa.
Podczas pobytu delegacja z Lewina Brzeskiego gościła w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez Państwa Annę i Mirosława Lech specjalizujących się w wytwarzaniu przetworów z aronii. Gospodarstwo Państwa Lech jest doskonałym przykładem wykorzystania środków unijnych na rozwój własnego mikroprzedsiębiorstwa i wzorem dobrych praktyk, które w ramach rodzącego się partnerstwa mogą być płaszczyzną do wspólnych rozmów na temat wykorzystania środków UE przez mieszkańców obu gmin.
W ramach niedzielnej wizyty w Lewinie Kłodzkim uroczystości dożynkowe uświetniła swoim występem  kapela podwórkowa „Lewiniacy”, która swym koncertem zaskarbiła sobie zgromadzoną publiczność na placu dożynkowym.
W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń władze obu gmin mają nadzieję na owocną współpracę w przyszłości.