×
Wyszukaj w serwisie
×

Warsztaty archeologiczno-historyczne w wydaniu gimnazjalistów z Lewina Brzeskiego

 

Dnia 25 września 2012r. uczniowie z klasy 3C Gimnazjum w Lewine Brzeskim oraz z kółka historycznego pod opieką pani Ireny Kwiatkowskiej i pani Małgorzaty Góźdź wybrali się na warsztaty archeologiczne do lasu w Ryczynie, gdzie znajduje się jedno ze stanowisk archeologicznych. Miejsce to zapisało się w historii Polski i miało swój wkład w kształtowanie się państwowości na terenie Śląska, a zarazem stanowi kompleks osadniczy z grodem, osadami, cmentarzyskiem, kościołem, które pochodzą z wczesnego średniowiecza.
 Warsztaty zorganizowane były przez Zakład Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego w ramach działań związanych z Ochroną Zabytków na terenie Śląska. Ich celem było zapoznanie uczniów z procedurami, które związane są z ochroną zabytków, przybliżenie uczniom pracy archeologa, pokazanie technik odkrywania śladów dziedzictwa kulturowego, odkrywanie przeszłości i uzyskiwane wiedzy o przeszłości regionu. Studentka archeologii pani Anna Dziedzińska wraz z panią doktor Magdaleną Przysiężną - Pizarską przedstawiły nam w skrócie pracę, jaką wykonują, a także zagadnienia związane
z historią i archeologią Polski. Cała nasza wyprawa podzielona był na dwie części: praktyczną i teoretyczną. 

warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne

 W części praktycznej na wydzielonym kawałku ziemi, który wspólnie wytyczyliśmy,  warstwa po warstwie, przy pomocy szpadla i łopatek wkopywaliśmy „skarby”. Dzięki pracy w małych grupkach, na które wcześniej zostaliśmy podzieleni, zadanie wykonaliśmy bardzo sprawnie. Na głębokości około 30 cm najczęstszym znaleziskiem były kawałki ozdobnej ceramiki, lecz zdarzały się również kości, zęby, a nawet duża osełka służąca poprzednim właścicielom do ostrzenia, np. noży. Może, gdybyśmy kopali głębiej, udałoby się nam znaleźć inne ciekawe przedmioty, które pozostawili mieszkańcy tego grodu.

warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne

 W drugiej części pani doktor oprowadziła nas po lesie, w którym prowadzi badania już od 2004r. Dzięki temu fragmentowi lekcji mogliśmy dowiedzieć się o wcześniejszych znaleziskach na tamtejszym terenie oraz o historii tego miejsca, na którym wykopane zostały m.in. groby pogan oraz chrześcijan, łódź oraz przedmioty codziennego użytku.  

warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne

 Na koniec naszej pracy, bardzo zadowoleni i troszeczkę zmęczeni, przy wspólnie zorganizowanym ognisku upiekliśmy kiełbaski i podzieliliśmy się informacjami na temat naszych odkryć. Była to bardzo interesująca wycieczka. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji oraz poczuć się przez chwilę jak prawdziwi archeolodzy. Nasze wykopaliska zostały zabrane do pracowni archeologicznej w Instytucie i tam będą w odpowiedni sposób oczyszczone i konserwowane, a następnie opisane. Cieszymy się bardzo, iż mogliśmy się przyczynić do odkrycia cząstki historii przez lata ukrytej w ziemi. Nasze gimnazjum otrzyma także dokumentację fotograficzną z warsztatów i odkrytych zabytków. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w takiej formie lekcji historii i jeżeli nadarzy się taka okazja, jeszcze raz chętnie weźmiemy udział w takiej wyprawie.

warsztaty archeologiczno-historyczne warsztaty archeologiczno-historyczne