×
Wyszukaj w serwisie
×

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w lewińskiej podstawówce

 

Rok szkolny 2012/2013 jest już czwartym, w którym nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Projekt objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Prezydenta Miasta Wrocławia.

Bieżąca edycja Horyzontów realizowana jest w 32 dużych miastach i skierowana głównie do uczniów zamieszkałych w tych miastach. Te dzieci mają łatwy dostęp do kultury. Ale czy nasze dzieciaki mają być pokrzywdzone z racji miejsca zamieszkania? Dlatego jeździmy pociągiem do Wrocławia, przesiadamy się do tramwaju i oglądamy filmy, których tak normalnie nie zobaczy się ani w kinie, ani w TV.

Każdego roku w kinach pojawia się wiele filmów polecanych najmłodszym widzom. Często jednak można odnieść wrażenie, że są one zdominowane przez bohaterów niedających dobrego wzoru do naśladowania. Wiele w tych filmach przemocy, dialogi i słownictwo nie jest dostosowane do wieku widowni. Filmy te są o niczym.

Nasi uczniowie jeżdżą na najciekawsze europejskie filmy dziecięce ostatnich lat, które poruszają ważne problemy, z którymi młody widz niejednokrotnie ma do czynienia. Są to filmy trudne, ale każdy omawiany jest po powrocie w szkole.

Poza tym nasi uczniowie wiedzą już jak się zachować w pociągu, tramwaju, wiedzą jak i gdzie kupić bilety, jak skorzystać z rozkładu jazdy. Uczą się więc więcej, niż ich rówieśnicy z dużych miast.

Są to umiejętności bardzo ważne, które zaprocentują w dorosłym życiu, podobnie jak postawa świadomego widza wybierającego mądrze wśród ofert kinowych.

 

                                                                         Izabela Naumowicz