×
Wyszukaj w serwisie
×

Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim

 
W piątkowy wieczór 16 listopada 2012 r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie miała przyjemność gościć wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego, autora popularnych książek kryminalnych, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród.
Było to kolejne spotkanie autorskie w ramach działającego przy łosiowskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. W miłej atmosferze autor odpowiadał na pytania padające od uczestników spotkania. Nie zabrakło wspomnień z dzieciństwa i młodości.
Autor przyznał, że od dziecka czytał z pasją kryminały i już we wczesnej młodości interesował się historią Wrocławia. We Wrocławiu, a właściwie w niemieckim Breslau, umieścił akcje swoich najsłynniejszych powieści kryminalnych. Czytelnik wraz z głównym bohaterem, policjantem kryminalnym Eberhardem Mockiem, przemierza tropem zbrodni ulice przedwojennego i wojennego Wrocławia w poszukiwaniu rozwiązania zagadek. W jednej z książek losy Eberharda Mocka splatają się z losami polskiego policjanta - komisarza Edwarda Popielskiego, który jest znowu głównym bohaterem lwowskiej serii kryminałów. Marek Krajewski napisał jeszcze, wraz ze swoim przyjacielem Mariuszem Czubajem, dwie powieści kryminalne, których akcja dzieje się współcześnie.
Wszystkie powieści Krajewskiego są posępne, ponure, pełne okrutnych zbrodni i psychopatycznych morderców, nawet główni bohaterowie mają swoje mroczne tajemnice, więc tym bardziej dziwił fakt, że ich autor okazał się niezwykle miłym, sympatycznym, pełnym poczucia humoru człowiekiem. Ale jak wyjaśnił sam pisarz, nie lubi kryminałów „kominkowych”, dlatego jego powieści mają właśnie taki mroczny charakter, a z głównymi bohaterami łączy go tylko zamiłowanie do dobrego jedzenia.
Było to niezwykle udane spotkanie, zarówno gość biblioteki, jak i uczestniczący w spotkaniu czytelnicy wyszli usatysfakcjonowani.
Spotkaniu autorskiemu towarzyszyła zorganizowana na tę okazję wystawa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, dotycząca dziejów i teorii powieści kryminalnych pt. „Anatomia zbrodni literackiej”.
 
 
logo