×
Wyszukaj w serwisie
×

Rodzinny wyjazd to Teartu Muzycznego

 
8 grudnia 2012 roku (sobota) odbył się mikołajkowy, rodzinny wyjazd do Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu, organizowany przez Świetlicę Terapeutyczną w Lewinie Brzeskim w ramach projektu „Ekologia i kultura to nasza druga natura”.
Spektakl pod tytułem „Zaczarowane podwórko” zaczarował wszystkich, zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak to na podwórku bywa (lub raczej bywało) wszyscy bawią się razem: krzyczą, wygłupiają się, grają w piłkę, w klasy, skaczą w gumę i przez skakankę…
Podwórkowe harce są okazją do inscenizacji wierszy Danuty Wawiłow, które czytają: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr oraz Edyta Jungowska.
I tak na scenie przewijają się m.in.: Kajtek bez majtek oraz Wojtek bez portek, świnka, nocny marek, brzydkie zwierzę, tajemnicze rupaki, babcia i pudel oraz niesamowite, przygarbione Kurze Dydko, największa atrakcja spektakluJ, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!
Aktorzy ani przez chwilę nie pozwalają się publiczności nudzić: jest dużo muzyki, tańca (od baletu po break dance), gry świateł, efektów specjalnych i bezpośredniego kontaktu z widzem. Dzieci siedzą na scenie tuż przed aktorami, przez co są bezpośrednio włączone w to, co odgrywa się na ich oczach. Co więcej w inscenizacji wiersza „Babcia i pudel” występuje prawdziwy pies: golden retriever, wabiący się „Kolo”.
Ponad godzinny spektakl przeniósł nas w świat bajki i magii, gdzie wszystko jest możliwe i gdzie wszystko można przedstawić, wystarczy tylko trochę wyobraźni. Kto by na przykład pomyślał, że maska gazowa może posłużyć za strój słonia…?
Przeniósł nas też na podwórko, jakiego teraz nie znajdziemy. Czy jakiekolwiek dziecko zna powiedzonko „pobite gary” albo „ma cela jak baba z wesela”? Raczej nie. To podwórko sprzed kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat, kiedy nie było telewizji, komputerów, Internetu, telefonów komórkowych ani gier play stadion. Dlatego rodzice z takim rozmarzeniem oglądali widowisko – zaczarowane podwórko okazało się bowiem podwórkiem z ich dzieciństwaJ
Warto również wspomnieć, że tydzień wcześniej (1 grudnia 2012 roku) w Świetlicy Terapeutycznej odbyły się zajęcia dla dzieci                   i rodziców biorących udział w w/w projekcie.
W ramach zajęć zorganizowano:
- warsztaty plastyczne (wykonywanie ozdób choinkowych z masy solnej, malowanie świeczników gipsowych),
- warsztaty kulinarne (dzieci przygotowały sałatkę warzywną),
- rodzinny turniej w „piłkarzyki” oraz rozgrywki w cymbergaja.
Sportowych emocji nie zabrakło. Pary (rodzic z dzieckiem) zacięcie rywalizowały ze sobą podczas gry w „piłkarze”.
 
Oto zwycięzcy:
1.    Miłosz Jankowski z mamą
2.    Łukasz i Daniel Kozioł z mamą
3.    Wanessa Pelic z mamą
 
 
 
 
Projekt „Ekologia i kultura to nasza druga natura” jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach konkursu „Świetlica – Dzieci – Praca”, przy wkładzie własnym Gminy Lewin Brzeski.