×
Wyszukaj w serwisie
×

Jesienne Prezentacje w Łosiowie

 

W niedzielę 2 grudnia  w Łosiowie  miały miejsce VII Jesienne Prezentacje 2012, impreza ,której celem jest promowanie i  prezentacja twórców i artystów z naszego regionu.
     Głównym motywem  tegorocznych  Jesiennych Prezentacji  była poezja, a to za sprawą Agnieszki Chrobot, poetki z Kluczborka.
Pani Agnieszka Chrobot z wykształcenia polonistka , jako poetka zadebiutowała w  2003r..  Jest autorką sześciu tomików poetyckich oraz monografii wsi Kujakowice.  Życie traktuje jako dar, którym trzeba się umieć cieszyć i dzielić. Tworzenie jest dla niej lekiem na życiowe przeciwności, ucieczką w lepszy świat, spełnieniem siebie. Poezja to sztuka słowa, to bardzo indywidualna ekspresja językowa wyrażona w jej w wierszach. Agnieszka Chrobot cieszy się coraz większą popularnością. Jej wiersze znalazły się w publikacjach poezji religijnej im. Tischnera Pt. "Wybór wierszy, t XIV, XVI i XVII. Autorka jest często zapraszana na spotkania do bibliotek, szkół, domów kultury i pałaców. Zwykle towarzyszą jej z muzyką i śpiewem Małgorzata Pasznicka i Mariusz Buczek, których nie zabrakło także w niedzielę  w Łosiowie.
Od kilkunastu lat śpiewają wspólnie, głównie utwory do wierszy znanych lub mniej znanych poetów, a także do tekstów własnych. Biorą udział w wielu uroczystościach lokalnych, festiwalach piosenki religijnej i kolędowej.  Kilka lat temu rozpoczęli współpracę z kluczborską poetką Panią Agnieszką Chrobot. Do wielu jej wierszy skomponowali muzykę. Piętnaście tekstów Pani Agnieszki z ich własną muzyką nagrali na płytę o tytule " Szukam swego miejsca". Słuchaczom bardzo podobał  się przedstawiony program , nagradzali brawami poetkę i młodych muzyków, kupowali płytę i tomiki wierszy z dedykacją i podpisem autorki.
   
W dalszej części programu wystąpiła Romana Więczaszek z  Brzegu - nauczycielka, polonistka, poetka, szefowa Klubu Literackiego „Brzeg” przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, autorka trzech tomików poezji: „Krąg” (2007), „Spacery wierszem” (2009), „że jesteś...” (2010).  Animatorka kultury nie tylko w naszym regionie, zawsze aktywna i  obecna, niezawodna. Tym razem przedstawiła łosiowskiej publiczności kilka swoich wierszy z  tomiku Pt.” że jesteś”.
 
Wśród wystawionych prac mogliśmy podziwiać  prace rzeźbiarskie Tadeusza Kuleszy z Lewina Brzeskiego, a były  to „ świątki” ludowe.  Tadeusz  jest amatorem rzeźbiarzem nauczonym rzemiosła przez górala z Zakopanego  Zdzisława Krzeptowskiego, uważa go za swojego duchowego przewodnika, który zaraził go taką formą twórczości. Od kilku lat rzeźbiarstwo stało się jego pasją, i chociaż otrzymał od swojego guru specjalistyczne narzędzie jakim jest dłuto, to ma ono dla niego wartość bardziej  sentymentalną, ponieważ najlepiej rzeźbi mu się nożem. Przedstawił w Łosiowie zaledwie kilka swoich rzeźb, ale jego dorobek jest o wiele większy.

    Młodziutkie i niezwykle utalentowane mieszkanki Łosiowa to siostry Róża  i Jagoda Szerement.

Róża Szerement / 20 lat/ - studentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Członkini Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, ma na koncie 7 indywidualnych wystaw fotograficznych, w tym  trzy zagraniczne.
    Zaprezentowała  zdjęcia z  wystaw „ Moje Miasto” – symbole rodzinnego miasta autorki -Katowic i „ Kirkut”- pozostałości kultury żydowskiej .

     Jagoda Szerement / 15 lat/ z Łosiowa , uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Opolu na profilu fotograficznym.
 Prezentowała swoje rysunki i ręcznie zrobione ozdoby bożonarodzeniowe, wykonany z bardzo różnych  materiałów i w różnej technice.

     Teresa Rączka nauczycielka  w Szkole Podstawowej w Łosiowie, plastyczka i wychowawczyni. Działa w Towarzystwie Miłośników Łosiowa i Okolic od samego początku jego istnienia, lecz  po raz pierwszy zdecydowała się zaprezentować swoje prace. Był wśród nich  wykonany  z masy solnej , korowaj – tradycyjne pieczywo obrzędowe naszych sąsiadów z Ukrainy,  bukiet kwiatów wykonany z papieru bibułkowego, wyroby szydełkowe z kordonku. Nie zabrakło akcentu świątecznego, który stanowiły wykonane z odlewu gipsowego, złociutkie aniołki na choinkę.

    Okazały zbiór różnej wielkości jednostek pływających i latających :szybowców,  żaglowców, balonów i statków  prezentowało Kółko Modelarskie z Lewina Brzeskiego, prowadzone przez Władysława Chuchrowskiego od 2001r. Koło zrzesza 15 członków, hobbystów, którzy znaleźli tu
sposób na spędzanie czasu, na realizację swoich zamiłowań i pokazanie talentu. Z sukcesem biorą udział w konkursach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Swoje prace  prezentowała  Janina Dziembowska za Strzelnik .Były to stroiki świąteczne, którym towarzyszyła wystawa fotografii Pt” W zgodzie z naturą” .  Tym razem mogliśmy podziwiać  różnorodne kwiaty i stworzenia żywe- ślimaczki , wyhodowane przez samą naturę  w ogródku skalnym autorki. Nie zabrakło pająka, który wbrew pozorom bardzo ładnie i okazale prezentował się na zdjęciu.
Na tegorocznych Jesiennych Prezentacjach nie zabrakło prac malarskich.
Tadeusz Ufa z Łosiowa   prezentował  swoje obrazy olejne i akwarelki.
Lucyna Mystek – przedstawiła swoje akwarelki z tematyczną przewagą kwiatów.  
Pani Lucyna jest jedną z 6 osób  należących do Sekcji Malarskiej  Uniwersytetu III Wieku , który działa przy Wyższej Szkole Humanistycznej w Brzegu. Sekcję prowadzi   znany brzeski malarz- artysta Andrzej Chmielewski. Pod jego okiem ćwiczą  słuchacze, którzy odkryli w sobie zdolności malarskie.

      Całą imprezę ożywił występ kabaretu „Totutotam” , który także działa przy Uniwersytecie III wieku w Brzegu. Kabaret prowadzi od 6 lat, powodzeniem  Ewa Bruzi.
      12 uśmiechniętych, pełnych energii i dowcipu osób, z polotem bawiło i rozśmieszało do łez widownię, która w niedzielne popołudnie przybyła na Jesienne Prezentacje. Sami wyszukują teksty, na których opierają własne scenariusze do skeczy,  tworzą  także własne teksty, a dzięki temu mogą rozwijają swoje umiejętności twórcze. Teksty do piosenek w przeważającej części układa Marian Smogór ale inni członkowie śmiało podążają za jego przykładem.  Nie brak im talentu aktorskiego i wokalnego. Pięknie poczynają sobie  na scenie jako aktorzy, wygłaszają monologi niczym  zawodowcy, znakomicie wyśpiewują piosenki i kupleciki… Oj! długo łosiowska publiczność będzie pamiętać ten występ, czerpać  radość z tego grudniowego, pełnego wrażeń  wieczoru.
Jesienne Prezentacje 2012 trwały blisko 3 godziny, uczestnicy udali się na słodki poczęstunek do biblioteki, gdzie  odbywały się indywidualne rozmowy, wymiana adresów i telefonów. Widzowie opuszczali imprezę z pozytywnymi emocjami i poczuciem  spędzonego w wyjątkowy sposób czasu.


jesienne prezentacje jesienne prezentacje jesienne prezentacje jesienne prezentacje


Wszystkim twórcom, artystom i uczestnikom  gorące podziękowania za udział  składają organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic
Dom Kultury w Łosiowie
Biblioteka Publiczna w Łosiowie